V Číně jsou nyní transakce kryptoměn nezákonné

02_bitcoin

Čínská centrální banka dále bojuje proti kryptoměnám. Všechny transakce, které jsou pomocí těchto měn prováděné označuje za nezákonné. Dále banka uvedla, že dané transakce by měly být i zakázané. O kroku čínské banky informovala agentura Bloomberg. Po této zprávě významně klesla kryptoměna Bitcoin, ale i další digitální kryptoměny.

Na trzích vládne panika

Tento krok čínské centrální banky zapříčinil oslabování kryptoměn a zejména atmosféru paniky a nejistoty na trzích. Například Joseph Edwards z Enigma Securities, která se zabývá zprostředkováním transakcí s kryptoměnami, potvrzuje pro Reuters, že ve vzduchu je cítit určitá panika. Čínská centrální banka považuje vedle transakcí s kryptoměnami za nezákonné také poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně. Dále banka slibuje, že v budoucnosti bude bojovat s potíráním spekulací s virtuálními měnami pomocí důrazných kroků. Tím chce dle jejích slov ochránit majetek lidí a udržet ekonomický, finanční a sociální řád.

Nezákonné jsou i zahraniční burzy s virtuálními měnami

Dále jsou dle CNBC nezákonné zahraniční burzy s virtuálními měnami, které využívají internet k nabídce služeb v Číně. Dodala ještě, že pracovníci zaměstnaní u těchto burz budou čelit vyšetřování. Ve zprávě, v které výše uvedené závěry čínská centrální banka definovala, dále kritizuje negativní dopady kryptoměn na finanční systém a také údajnou praxi praní špinavých peněz a další kriminality ve spojení s kryptoměnami. Tyto kroky čínských veřejných institucí pokračují v rétorice, kterou Čína nastolila již letos v květnu, kdy oznámila, že v rámci boje proti finančním rizikům a spekulacím bude zasahovat do těžby Bitcoinů a obchodů s nimi.

Reakce na trzích – oslabení Bitcoinu

Cena Bitcoinu se v reakci na tato vyjádření čínské centrální banky snížila pod 42 tisíc dolarů za Bitcoin, tedy asi 910 tisíc korun. Předtím byla hodnota Bitcoinu někde nad 45 tisíci dolarů. V návaznosti na vyjádření CNBC tak klesala asi o pět procent. Historicky se nejvíce Bitcoin prodával na jaře tohoto roku, kdy byla jeho hodnota okolo 65 tisíc dolarů. V létě však přišel velký pád, který znamenal pokles hodnoty pod 30 tisíc dolarů.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cina-povazuje-vsechny-kryptomenove-transakce-za-nezakonne/2094221
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.