V Česku startují projekty sdílených lednic

lednice

Podle průzkumů vyhodí v průměru každý Čech na 80 kg potravin. Současně jsou ale mezi námi lidé, kteří mají problémy se zajištěním základních potřeb. Proč tedy tyto dva fakty nepropojit a přebytečné jídlo nepřesunout místo do koše k těm potřebným? Právě proto vznikají sdílené lednice, které se nyní začínají objevovat i u nás.

Jak fungují komunitní lednice

Princip fungování komunitní lednice je jednoduchý. Lidé, kteří ví, že některé své potraviny nestihnou spotřebovat je uloží do velké lednice na veřejném místě odkud si je mohou vyzvednout lidé, kteří na nákup vlastních potravin nemají prostředky. Do lednice je možné samozřejmě vkládat pouze potraviny v originálním obalu, uzavřené a před datem spotřeby. Není proto možné nosit do nich doma vařená jídla či maso. Do komunitních lednic samozřejmě nepatří ani alkohol. To, zda jsou tato pravidla dodržována, pravidelně kontroluje vyškolená, prověřená osoba.

Komunitní lednice se objevily před pěti lety ve Velké Británii, odkud se rozšířily do dalších zemí jako Španělsko, Nový Zéland, Indie či Německo. Některé prvotní projekty již začaly fungovat i u nás. Jedná se například o projekt společnosti Samsung nazvaný Bezezbytku. Díky němu fungují v Praze již tři komunitní lednice.

lednice

Foto: Pixabay

Komunitní lednice šetří peníze i životní prostředí

Projekt dává i u nás smysl, neboť plýtvání jídlem je zde bohužel běžné. Každý Čech vyhodí za rok v průměru 80 kg jídla v hodnotě asi 20 000 Kč. Plýtvání potravinami ale ve skutečnosti znamená i plýtváním zdroji, které byly vynaloženy na jejich výrobu včetně energie, což zase znamená emise skleníkových plynů, které byly vypuštěny do ovzduší zcela zbytečně. Jako příklad lze uvést, že na jeden kilogram masa bylo spotřebováno 15 000 litrů vody.

I proto se v Česku chystá příchod dalšího projektu komunitních lednic nazvaný Chladnice, který podpořila ČSOB. Jeho tvůrci počítají s průběžným vylepšováním celé infrastruktury a plánují jednak napájení lednic skrze fotovoltaické panely či využití umělé inteligence ke kontrole toho, zda daná potravina do komunitní lednice patří.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-sdilene-lednice-maji-zabranit-plytvani-40067369

https://www.ekonews.cz/nespotrebujete-jidlo-podelte-se-o-ne-mlada-zena-chce-v-cesku-zavest-sdilene-lednice/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.