V Česku roste počet řidičů starších 80 let

senior

V České republice v posledních letech velmi výrazně vzrostl počet lidí, kteří drží řidičský průkaz i ve chvíli, kdy již překonali 80 let. Nabízí se proto otázka, do jaké míry to ovlivňuje bezpečnost na našich silnicích. Otázkou také je, kde hledat důvody tohoto stavu. A jak velký nárůst to je.

Staří, a ještě starší řidiči

V období od roku 2018 do letoška stoupl počet řidičských průkazů vydaných osobám ve věku 80 let a více o těžko uvěřitelných 41 %. Dnes je takových řidičů 135 000, v roce 2018 jich přitom bylo pouze 96 000. Pořád platí, že mužů-řidičů je v této kategorii více než žen. Tempo nárůstu je ale o něco vyšší u žen, jejich počet je v porovnání s rokem 2018 vyšší o 50 %.

řidiči

Foto: Pixabay

Proč tolik seniorů touží po řidičském průkazu?

Důvodů tohoto fenoménu je pravděpodobně více. Kraje a okresy v rámci optimalizace nákladů ruší některé vlakové a autobusové spoje. Pro seniory se tak auto stává v zásadě nezbytností. Dochází také k centralizaci služeb jako je lékař, pošta, banky apod. Nelze ale podceňovat ani fakt, že si lidé na auta dnes prostě zvykli natolik, že se jich odmítají vzdát i v pokročilém věku.

Bezpečnost na silnicích

Je zcela na místě ptát se, jak popsaný trend ovlivňuje nehodovost. Seniorský věk zkrátka přináší určitá fyzická omezení a byl by nesmysl tvrdit opak. A počet smrtelných nehod zaviněných seniory skutečně mírně roste. Vzhledem k tomu, že roste i počet řidičů v seniorském věku, je to vlastně logické. Tou jednoznačně nejrizikovější skupinou řidičů jsou nicméně lidé ve věku 18-24 let. Senioři se na smrtelných nehodách podílí asi z 5 %.

Zdroje informací: https://www.mesec.cz/clanky/pocet-ridicu-nad-80-let-se-prudce-zvysil-co-vede-seniory-v-tomto-veku-nevzdat-se-rizeni/

https://www.seniorclub.cz/povinne-prohlidky-ridicu-senioru/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.