Úspěch českého leteckého průmyslu: naše letadla míří do Senegalu

Let_410_NG

Letecký průmysl byl vždy výkladní skříní československého hospodářství a jeho historie sahá hluboko do doby První republiky. Tato tradice pokračuje dodnes ačkoliv si velká část lidí tento fakt příliš neuvědomuje. O tom, že je Česká republika velmocí ve výrobě aut nikdo příliš nepochybuje. O tom, že je také sedmým největším světovým výrobcem letadel a leteckých součástek ví bohužel jen málokdo. Nejnovější úspěch našeho leteckého průmyslu pak nese název L410 NG.

Nová generace legendy

Letoun L410 poprvé vlétnul již v roce 1969 a od té doby se jej vyrobilo více než 1200 kusů. Výrobce Let Kunovice s ním slavil úspěchy v tehdejším Sovětském Svazu, v Africe, v Asii nebo jižní Americe. Důvod byl prostý: dobré letové vlastnosti, a především schopnost přistávat i na nezpevněných, a především pak ultrakrátkých přistávacích drahách. Letoun se uplatnil v civilním i vojenském sektoru.

L_410_NG
Foto: Klmnjr, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Více než 50 let je dlouhá doba a bylo jasné, že dílčí modernizace již nestačí. Pokud měla historie letounu L410 pokračovat, muselo to být ve zcela nové přepracované verzi. Takto se zrodila verze L410 NG s moderní avionikou, větším nákladním prostorem i delším doletem. Základní výhody, které „čtyřistadesítku“ proslavily stále zůstaly. Sériová výroba začala v roce 2018 a od té doby slaví letadlo úspěchy. Tím nejnovějším je objednávka pěti kusů pro Afriku.

Kde všude létá L410 NG

Zmíněná nejnovější objednávka přišla z afrického Senegalu, kam si je objednala největší letecká místní společnost Air Senegal. Hlavním úkolem strojů budou regionální lety. Podobnou roli hrají letouny například také v Uzbekistánu, kde je provozuje společnost Uzbekistán Airways. Mezi další zákazníky patří také Tádžikistán, Indie, Malajsie, nebo Indonésie. Letoun provozuje také česká armáda.

Let Kunovice 

Let Kunovice má plány na další expanzi na africkém trhu, ale míří také na trh evropský. V EU se koneckonců žádné srovnatelné letadlo nevyrábí. V tuto chvíli se zdá, že zájem by mohl přijít především z Rumunska. L410 NG je další kapitolou slavné historie československého letectví a pomáhá mu udržet si pozici na špici tohoto oboru.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/kunovice-letadlo-aircraft-industries-l-410-senegal.A240404_787447_zlin-zpravy_hoo

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-do-senegalu-zamirily-prvni-dva-z-peti-kunovickych-letounu-l-410-ng-40465480

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.