Ušetřete za roušku, funkční ochranu vyrobíte i ze starého trička

Zdroj náhledové fotografie: osobní archiv Jany Šrámčíkové

Bezpečnostní opatření v rámci republiky se zpřísňují a od půlnoci 19. března už nebude možné bez roušky nebo jiné ochrany úst vůbec opouštět domov. Lékárny vám toto zboží bohužel neposkytnou, naopak internet je ručně šitých roušek plný.

A prodejci za ně mnohdy chtějí i nekřesťanských několik stovek. Jde však o zbytečnou investici. Základní bavlněnou roušku totiž spíchnete i doma bez šicího stroje a dalších vymožeností. Máme pro vás hned dva jednoduché postupy.

Jak vyrobit roušku díky origami technice

Ne, nemusíte se bát. Opravdu nejde o nic složitého. Stačí si je pořídit obdélník z bavlny o přibližných rozměrech 50×30 cm. Klidně rozstříhejte staré tričko nebo třeba povlak na polštář Vyhněte se pouze syntetice. Ta se příliš dobrými ochranným schopnostmi chlubit nemůže, a navíc se pod ní rychle zapotíte.

Položte ho na výšku a přeložte podélně napůl a pak ještě jednou. Získáte čtyři vrstvy látky ve tvaru dlouhého úzkého obdélníku. Nyní si látku rozdělte na pomyslné třetiny. Pokud vám odhad právě nejde, klidně si ji přeskládejte a naznačené záhyby označte.

Do těchto místo je třeba navázat materiál pro uchycení roušky. V ideálním případě použijte bavlněné tkalouny, tkaničky nebo provázky, které lze bez obav vyvařit. Navažte je a dejte pozor, abyste látku příliš nestahovali.

Nakonec přeložené konce roušky vložte do sebe tak, aby se rouška při nošení nerozevírala. Nasaďte ji na obličej a prsty roztáhněte horní i spodní část tak, aby byla ochráněna brada i nos. jak to vypadá vidíte na úvodní fotografii.

Zdroj fotografie: osobní archiv Jany Šrámčíkové

Náš tip: místo provázků lze samozřejmě použít i gumičky, díky nimž se rouška snadno nasadí za uši. Nelze je však vyvařovat příliš často, jinak se zničí. Přinejhorším počítejte s jejich pravidelnou výměnou. A v největší nouzi postačí třeba i obyčejný provázek, určený původně na balíky apod.

Rouška z jednoho kusu látky bez šití

Hledáte opravdu extra rychlý návod na roušku? Vystřihněte si ji. Jak by to mělo vypadat se podívejte na této fotografii. Rozměry jsou přibližné, takže pokud mát doma o něco menší nebo naopak větší kus látky, nevadí to. Snažte se jen, aby byly obloučky na obou stranách přibližně stejné, předejdete tak problémům při uvazování.

Zdroj fotografie: osobní archiv Jany Šrámčíkové

Takto vystiženou roušku nasazujte tak, že horní okraj asi o centimetr přehnete dovnitř a poté připevníte horní dva konce za hlavu. Spodní konce drží nejlépe nahoře na hlavě, což zvýhodňuje osoby s dlouhými vlasy, které si mohou stáhnout do culíku. Ovšem držet bude i při uvázání vzadu.

Jak se o roušky starat

Aby byla tato ochrana opravdu účinná, je nutné se o ni starat. Roušku vždy nasazujte čistýma rukama a nikdy se nedotýkejte její přední části. Sundávejte ji pouze za pomoci gumiček nebo šňůrek a po použití ji skladujte v uzavřené nádobě, vyvařte, nechte uschnout a poté vyžehlete. Pro ještě lepší ochranu je pak vhodné se na místech s pohybem většího množství osob chránit i jednorázovými rukavicemi

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.