USA předběhly Čínu v obchodě s Německem: Znamená to trvalý obrat?

02_nemecko

V prvním čtvrtletí letošního roku se dynamika německého zahraničního obchodu výrazně proměnila. USA vystřídaly Čínu na pozici nejvýznamnějšího obchodního partnera největší evropské ekonomiky. Zatímco obchod s Čínou oslabil, výměna se Spojenými státy naopak zaznamenala nárůst. Vývoj naznačuje možnou přeorientaci německých obchodních vazeb s ohledem na ekonomické i geopolitické faktory.

Zlomový okamžik v obchodních vztazích

Podle aktuálních statistik předstihly Spojené státy v úvodu roku 2024 Čínu na pozici klíčového obchodního partnera Německa. Celkový obrat vzájemného obchodu s USA dosáhl od ledna do března 63 miliard eur, zatímco s Čínou to bylo necelých 60 miliard eur. Tento posun představuje výrazný milník, neboť v předchozích osmi letech byla pro Německo nejdůležitějším obchodním partnerem právě Čína.

„Německý vývoz do USA nyní dále vzrostl díky tamní silné ekonomice, zatímco vývoz do Číny i dovoz z Číny poklesl,“ vysvětlil Vincent Stamer, ekonom Commerzbank. Zatímco americká ekonomika překonává očekávání, čínské hospodářství v poslední době zpomaluje a nedosahuje předpokládaných výsledků.

Strukturální proměny čínské ekonomiky

Další příčinou oslabení obchodních vazeb s Čínou jsou podle expertů strukturální změny. „Čína se posunula na žebříčku hodnotového řetězce a stále více sama vyrábí složitější zboží, které dříve dovážela z Německa,“ upozornil Stamer. Německé firmy navíc stále častěji přesouvají výrobu přímo do Číny, místo aby zboží vyvážely.

Geopolitické motivy přeorientace

Posilující vazby s USA mohou odrážet i geopolitické důvody. „Vzhledem k jasnému globálnímu ekonomickému protivětru pro německý hospodářský model se zdá, že dochází k přeorientování – také geopoliticky motivovanému – od systémového konkurenta Číny k transatlantickému partnerovi USA,“ dodal Juergen Matthes z institutu IW.

Zda bude trend posilování obchodních vazeb s USA pokračovat, však zůstává nejisté. „Pokud se po listopadových volbách v USA změní administrativa Bílého domu a bude se ubírat spíše směrem k uzavírání trhů, mohl by se tento proces zastavit,“ varoval Dirk Jandura z obchodního sdružení BGA. Vývoj tak zůstává citlivý na politické změny na obou stranách Atlantiku.

Zdroje info: Reddit, https://www.nbclosangeles.com/news/business/money-report/the-u-s-is-now-germanys-biggest-trading-partner-taking-over-from-china/3409159/, https://www.reuters.com/business/us-overtakes-china-germanys-top-trading-partner-2024-05-09/

Náhledové foto: Pixabay