Učitelé budou zřejmě testovat žáky

PCR test

Kdy se obnoví provoz škol? Otázka, na kterou dnes nedokáže odpovědět prakticky nikdo. I ministr školství není schopen říct přesný termín. Divit se mu nelze, vždyť pandemie zažívá neustále nové vrcholy a počty nemocných se spíše zvyšují, než snižují. Možná to dokonce vypadá na ještě striktnější opatření. Pokud tedy nějaká existují. Tak jako tak se ministr Plaga vyjádřil, že do škol se půjde až tehdy, kdy se budou žáci kompletně pravidelně testovat.

Kdo bude žáky testovat?

Nejspíše učitelé. Právě oni by měli být schopni vše vyřešit. Otázkou zůstává, o jaké testy by se jednalo. Musely by být mnohem jednodušší, aby se výsledky daly považovat za relevantní. Jinak mohou děti testovat také rodiče, nicméně ti zrovna nadšení nebudou. Samozřejmostí musí být také dokonale fungující logistika, kdy by testy na školách byly skutečně k dispozici. Otázek spojených s takovýmto školním testováním je samozřejmě více.

Jak by to mělo být s uhrazením testů?

Měli by si testy platit rodiče? Podle ministra nikoliv. Finanční prostředky na ně by měly jít z veřejných financí. Takže si testy fakticky zaplatíme stejně. Počítat by se mělo s tím, že se určitě nebude jednat o malé množství finančních prostředků. Budou-li ale nezbytné, nic jiného zřejmě nezbude.

Může to skutečně fungovat?

Dá se o tom vcelku úspěšně pochybovat. Už jenom fakt, že testovat budou lidé nemající žádné zkušenosti, je poněkud zvláštní. Jestli ale testy budou naprosto jednoduché, možné to je. Zároveň je třeba varovat před případnými podvody. Někteří rodiče prostě děti neotestují a pošlou do školy. A co když děti zapomenout potvrzení o testech. Budete-li se testovat ve škole, mohou také přijít nepřesnosti. Navíc se ztratí spousta času. I když ve srovnání s ne zrovna efektivní online výukou jde o minimální ztráty.

PCR test: Zdroj náhledového obrázku PIxabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.