Trh s nemovitostmi pokračuje v expanzi

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Přestože Česká národní banka zpřísnila podmínky hypotečních úvěrů, trh s nemovitostmi i finančními produkty tohoto charakteru to nijak zásadně nepoškodilo. Za vlastní bydlení si občané České republiky musejí i nadále připlatit, roste však poptávka po nemovitostech, developerská výstavba a dokonce i částky půjčované v bankách.

Poptávka po volných bytech roste díky investorům

Bankovní subjekty se drží rozjetého hypotečního trhu zuby nehty, i když ve výsledku už nemohou počítat s takovým zájmem, jako tomu bylo před třemi lety. Jejich snaha se bohužel promítá i do cen nemovitostí. Ty sice nerostou tak rychle, ale žádný pokles se v dohledné době taktéž konat nebude, byť jej někteří odborníci očekávali.

Rostoucí ceny bytů ani vyšší počet nově vybudovaných jednotek napříč naší republikou překvapivě neovlivnil poptávku. V Praze se kupříkladu očekává nárůst až o 3,4 procenta, v rámci celé země se pak průměr odhaduje na 1,7 procenta. Čím je to způsobeno? O volné byty totiž stojí především investoři, kteří je ve velkém skupují a následně pronajímají. Ve velkých městech se jedná až o 80 % případů.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Průměrná hypotéka se za tři roky radikálně změnila

Zatímco před třemi roky činily průměrnou hypotéku dva miliony korun, v listopadu roku 2019 se podle Fincentrum Hypoindexu vyhoupla na 2,5 milionu korun. V souvislosti s tím ještě zmiňme, že když si někdo půjčuje 1,5 milionu korun, dostane se mu většinou úvěr s vyšší úrokovou sazbou, než kdyby si od banky půjčoval milionů pět.

I když hypotéka z hlediska posledních let neposílily, na druhou stranu ani výrazně nepropadly. V roce 2018 bylo koncem listopadu sjednáno 8 617 hypoték za 19,5 miliardy korun, v roce 2019 šlo o 7 305 hypoték za 18,3 miliardy korun. Ani v tomto roce se razantnější rozdíl neočekává. Situace je pro občany i nadále příznivá.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.