Testy

Testokracie ve školství nahnala deváťáky do škol

Důležité jsou především výsledky a nic jiného. Učitelé jsou ti, kteří kladou důraz právě na ně. Když jsou výsledky, vše je v pořádku. Jsou to ovšem skutečně pedagogové, kteří se snaží právě jen a jen o ony výsledky? Nejspíše nikoliv. Chce to systém. Na základě systému se dostáváme k selekci dětí na střední školy, vysoké školy prostřednictvím testování. Dostanou univerzální testy a jedou. Nikdo se svým způsobem neptá, co vlastně umí a v čem jsou dobří.

Hurá do škol, na testy!

Deváťáci už chodí do školy. Proč? Aby se připravili na testy. Nejde tak ani o samotné učení. Vždyť pedagog už žádnou látku neopakuje, případně nevysvětluje novou. Musí v podstatě žáky připravit na testy. Jak? Tak, že je s nimi prochází, aby je zvládli co nejlépe. Testy jsou přitom fakticky na podobném principu. Nakonec je konkrétní žák připraven, aby se mu podařilo jakžtakž testy zvládnout. S nějakými hlubšími znalostmi učiva to ale moc společného nemá.

Zase jde o peníze

Univerzální testy musí někdo produkovat a solidně na tom vydělávat. Společnosti SCIO, Cermat a podobně. Zadavatelem zakázek je pochopitelně stát. Tyto společnosti samozřejmě nabízí své starší testy, přípravu deváťáků a cokoli dalšího. Jak jinak než většinou za úplatu. Doby, kdy si každá střední škola chystala své přijímací zkoušky na základě učiva základní školy, jsou už dávno pryč. Dnes se prostě musí zaškrtnout a, b, c nebo d. Případně se přiřazuje a doplňuje. Dříve uchazeči při přijímačkách na střední školy psali v češtině diktát!

Rámcové vzdělávací programy vs. standardy

Dejme tomu, že učitelé dostali volnost díky rámcovým, respektive školním, vzdělávacím programům. Pak ovšem přišly standardy a bylo vymalována. Příkaz učitelům zněl jasně. Důležitá je především testovatelnost.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

 1. Petr Odpovědět

  „Důležité jsou především výsledky a nic jiného. Učitelé jsou ti, kteří kladou důraz právě na ně. “
  A to víte, nebo si to myslíte? Mluvil jste s nějakým učitelem na toto téma? A řekl Vám to tak, jak jste to napsal?

  “ Jsou to ovšem skutečně pedagogové, kteří se snaží právě jen a jen o ony výsledky? Nejspíše nikoliv. Chce to systém.“
  Tak kdo teda? Učitelé, jak tvrdíte v první větě, nebo nějaký „systém“, jak tvrdíte v této?

  „Na základě systému se dostáváme k selekci dětí na střední školy, vysoké školy prostřednictvím testování.“
  Zatímco správně by bylo vzít na medicínu i Pepka Vyskoče, protože má tak krásný modrý oči?
  A chtěl byste, aby Vám pak Pepek operoval slepáka?

  „Nikdo se svým způsobem neptá, co vlastně umí a v čem jsou dobří.“
  Pane autore, testy slouží k rozřazení toho, zda na VŠ mají, nebo nemají inteligenci a schopnosti. Zda jsou umí hezky tančit nebo jsou dobrými kamarády, patří jinam.
  Když píšete pro ekonomický server, zkuste si uvědomit, že VŠ studium něco stojí. Vyhazovat peníze do kanálu za Pepka Vyskoče na medicíně je hloupost.

  „Univerzální testy musí někdo produkovat a solidně na tom vydělávat. Společnosti SCIO, Cermat a podobně.“
  Dát do jednoho pytle státem zřízený Cermat s komerční firmou Scio skutečně nesvědčí o pochopení věci. Cermat tu kvůli zisku opravdu není a není ani žádnou „společností“.

  Pěkný den Vám přeji, a dám radu: než něco napíšete, zkuste si zjistit základní fakta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *