Stravenky, nebo paušál na jídlo. Co zvítězí, se neví

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Zkraje roku se rozběhla debata, zda místo stravenek nepřipustit možnost, aby zaměstnavatelé místo těchto poukázek dávali na jídlo zaměstnancům takzvaný paušál na jídlo. Tedy částku ke mzdě, nikoli jednoúčelovou poukázku. Dnes se na tento paušál podíváme. S čím počítá novela zákona o dani z příjmů

Stravenkový paušál

Rok 2021 má být ve znamení novelizace zákona o dani z příjmů. Ta by měla umožnit, aby zaměstnanci mohli dostávat nejen stravenky, ale i peníze určené na stravu. Jakýsi stravenkový paušál. S tím počítá současný návrh tohoto daňového zákona. Takový příspěvek na stravování má být osvobozen od daní a pojištění. Využít by jej pak mohli lidé, kteří na něj v dnešní době nemají nárok. Dle ministerstva jde o výhodnější cestu než stravenky. Má odpadnout administrativa a náklady spojené s poplatky a provizemi. Stravenky se však rušit nebudou. Další výhodou může být, že si stravovací paušál budou moci dovolit dávat svým zaměstnancům malé firmy nebo živnostníci, kteří si nemohli dovolit dávat lidem stravenky.

Paušál za 21 miliard korun

Tento návrh ministerstva financí se nelíbí některým společnostem, které vydávají stravenky. Proti paušálu se postavila i Unie zaměstnavatelských svazů České republiky. Ta také zpracovala studii, která hovoří o nákladech na státní rozpočet ve výši 21 miliard korun. Tyto náklady jsou však výrazně vyšší, než uvádí ministerstvo. Ministryně financí totiž hovoří o nákladech maximálně 2 miliardy.

Nevýhody stravenek

Zastánci paušálu však zas říkají, že nyní mají spolčenosti vydávající stravenky oligopolní postavení na našem trhu. Navíc své stamilionové výdělku často vyvádějí ze země. Tyto společnosti žijí zejména z provizí, které mají nasmlouvané s obchodními řetězci typu Billa, Albert a restauracemi. Pro zaměstnance může být nevýhodou i to, že za stravenku se nevrací hotovost nebo jen omezeně (zpravidla max 10 korun). Posledními faktory, které hovoří proti stravenkám mohou být již zmíněné náklady firem na provize a vydávání stravenek a jejich akceptovatelnost. Zaměstnance se totiž může dostat do potíže udat stravenky. Dle průzkumu Asociace hotelů a restaurací totiž až 1/3 restaurací stravenky nepřijímá.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.