Stěhování platebních karet do mobilu: Virtuální karty pro platbu v obchodě i bezpečný jednorázový on-line nákup

nákupy

Plastová platební karta je dnes nepostradatelnou součástí takřka každého z nás. Doba jde však vpřed. Banky nabízí v tomto směru nové a moderní služby pro udržení stávající a získání nové klientely. Mezi atraktivní nabídku některých bank patří možnost virtuální karty. O co se jedná? Jak a kde s ní lze platit? V čem je bezpečnější?

Virtuální platební karta funguje obdobně jako klasická plastová platební karta. Neexistuje však plastové podobě, ale jen v internetovém bankovnictví či ve vaší mobilní peněžence. S virtuální platební kartou je možné platit na internetu, jakožto je možné si ji nahrát do mobilního telefonu pomocí Google Pay či Apple Pay. Díky tomu s ní lze platit v kamenném obchodě i vybírat hotovost z bezkontaktního bankomatu.

Virtuální platební karta v mobilu

Virtuální karta v mobilním telefonu je bezpečným způsobem placení, které nabývá na síle. Pro mnohé je výhodou nejen bezpečnost, ale i komfort, který nabízí. Není nutné si pamatovat PIN, jen se stačí spoléhat na zabezpečení svého telefonu, jako například otiskem prstu apod. Díky tomu odpadá nutnost si pamatovat několikamístný kód a současně má karta takřka stejné možnosti využití jako její plastová varianta. To platí i pro možnost výběru z bankomatu, neboť již větší část z nich umožňuje bezkontaktní výběry virtuální kartou.

Jednorázová virtuální karta pro nákup na internetu

Virtuální platební karta může být i jednorázová. Stačí si ji vygenerovat a zaplatit s ní jednu konkrétní věc. Pak se automaticky zničí. Tímto odpadá riziko, že by někdo mohl vaši kartu zneužít. Je to výhodné nejen pro platby v internetovém obchodě, kterému ne zcela důvěřujete, neboť se jedná o váš první nákup apod. Výhodou virtuální karty je, že ji máte okamžitě k dispozici, jakmile si ji zřídíte. Nemusíte čekat, až se vyrobí a bude vám doručena poštou.

Klasická vs. virtuální platební karta

I když virtuální karta je moderní, bezpečná, nabízí komfort, tak to neznamená, že by odzvonilo klasickým plastovým kartám. Jejich zánik v blízké budoucnosti zatím nehrozí. Nicméně karetní asociace se současně dále posouvají, a tak i zde dochází k rychlému vývoji. Virtuální platební karty jsou toho důkazem a velkým posunem vpřed.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/banky-a-sporeni/banky-platebni-karta-plastova-virtualni.A240108_153725_sporeni_sov

https://www.csas.cz/cs/caste-dotazy/co-je-virtualni-platebni-karta

Náhledové foto: Pixabay