Stavba dálnice D8 – ztráta tří stavebních povolení

02_dalnice2

Tři cesty, které jsou součástí dálnice D8, která vede z Prahy do Ústí nad Labem a pak dále k hranicím, ztratily své stavební povolení. My se dnes na tuto situaci, vyvolanou rozhodnutím Krajského soudu v Ústí nad Labem a Krajským úřadem Ústeckého kraje, společně podíváme. Pojďme na to!

Stavební povolení zrušil Krajský úřad

Daná stavební povolení pro dvě polní cesty a pro příjezd na hřiště ve Vychynicích vydal Městský úřad v Lovosicích v říjnu 2017. Tyto stavby jsou součástí dálnice D8 v úseku Lovosice – Řehlovice. Nyní je však Krajský úřad Ústeckého kraje zrušil rozhodnutím ze dne 21. září 2021. Krajský úřad takto učinil zejména v reakci na rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ten 7. června tohoto roku rozhodl o tom, že v daném správním řízení byla organizace Děti Země vyloučeni jako účastníci řízení nezákonně. Tyto stavby jsou dokončené, dodatečně však pozbyly svého stavebního povolení. Jde tedy o takzvané černé stavby.

Opakované porušování zákona Městským úřadem

Stát se snaží řádně povolit tyto tři cesty pro dálnici D8 v České středohoří. Již více jako dvanáct let. Opakovaně však dochází k porušování zákona Městským úřadem v Lovosicích a krajským úřadem. Alespoň dle předsedy Dětí Země Miroslava Patrika. Když se však podíváme na chronologii, je jasné, že něco není v pořádku. Krajský soud v říjnu 2011 zrušuje stavební povolení ze září 2009. Nyní v září 2021 krajský soud zrušil i dodatečné stavební povolení z října 2017. Ředitelství silnic a dálnic ČR požádalo Městský úřad v Lovosicích v březnu roku 2009 o vydání stavebního povolení pro devět cest a silnic. krajský soud pak na základě žaloby Dětí Země i tato povolení v roce 2012 zrušil. V roce 2017 pak Městský úřad v Lovosicích oznámil řízení o vydání dodatečného stavebního povolení, jak bylo již zmíněno, nyní bylo zrušeno.

Stát porušuje zákony, aby rychle stavěl

Tato praxe je bohužel smutnou realitou, kdy stát záměrně porušuje zákony, aby ŘSD ČR mohlo rychle stavět dálnice. Až poté musí spolky vést právní bitvy o svým připomínkách k ochraně životního prostředí. Takový model se může stát do jisté míry právní postupem, pokud účinnosti nabude kontroverzní stavební zákon, který prosadila ministryně Klára Dostálová (za ANO) spolu s developery.

Zdroj: http://zpravodajstvi.ecn.cz/?x=2739015
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.