Stát se znovu pokusí donutit ubytovací platformy ke spolupráci

Airbnb

Od doby, kdy došlo k rozšíření sdílených ubytovacích služeb typu AirBnB se státy snaží přijít na způsob, jak je dostat pod kontrolu a zajistit, aby platily daně a splňovaly stejná kritéria jako všichni ostatní poskytovatelé ubytování. Není to úkol jednoduchý, což dokazuje i fakt, že se o to nyní stát pokouší už poněkolikáté.

Proč je chybějící možnost regulace problém

Soukromí poskytovatelé ubytování logicky využívají platformy jako je AirBnB nebo Booking, neboť jim umožňují oslovit obrovské množství potenciálních klientů. Pro stát a obce to však představuje problém, a to hned z několika důvodů.

Prvním je fakt, že městům a obcím „utíkají“ desítky milionů korun, které klienti ubytovaní ve standardních hotelech a registrovaných ubytovacích kapacitách platí prostřednictvím městských poplatků a daní (v jejich případě přichází o peníze i stát). Díky tomu také tito poskytovatelé ubytování získávají samozřejmě nekalou konkurenční výhodu.

V době covidové pandemie se ukázal jako problém i fakt, že osoby ubytované skrze tyto sdílené služby nebylo prakticky možné trasovat. Státy se proto snaží nalézt model, který by tento způsob podnikání umožnil, současně ale výše zmíněné problémy eliminoval.

Praha

Foto: Pixabay

Nefunkčnost dosavadních regulací

Dosavadní pravidla zavedená ministryní Klárou Dostálovou v době předchozí Babišovy vlády se ukázala být jako naprosto neúčinná. Vyžadují totiž, aby platformy sdílely s živnostenským úřadem údaje o lidech poskytujících ubytování. Pokud to neudělají (a ony to nedělají), existuje sice formální možnost uložení pokuty, ale bez možnosti ji jakkoliv efektivně vymáhat, neboť všechny tyto platformy mají sídlo mimo ČR a v Česku nemají žádný majetek.

Nový pokus

Vzhledem k tomu, že stát nemůže na platformy jako AirBnB z principu dosáhnout, je třeba odpovědnost přenést na samotné ubytovatele. Není proti tomu možné cokoliv namítat, každý podnikatel musí platit daně a dodržovat další pravidla. Od roku 2025 tak budou muset sebe i byty, které krátkodobě pronajímají, zavést do nového registru, který bude součástí připravovaného systému eTurista, se kterým budou pracovat i klasické hotely a další poskytovatelé ubytování.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/domaci/stat-zkousi-na-airbnb-dalsi-regulaci-stavajici-zakony-ubytovaci-platformy-ignoruji-1399915

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/regulace-airbnb-kratkodobe-ubytovani-vlada-bartos-pirati.A220131_172400_domaci_kop

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.