Stát se nakonec zaručí za Smartwings

Letenky

Ač to zpočátku vypadalo tak, že stát nechce odkupovat Smartwings ani společnosti jinak pomáhat, nakonec bude tíživá finanční situace těchto aerolinek, která byla způsobena zejména pandemií koronaviru, řešena státním zásahem. Jakým? Stát se za Smartwings zaručí. Jak by mohla pomoc státu této společnosti vypadat? Na to se dnes podíváme.

Zaručení bude levnější než krach, tvrdí Hamáček.

Ministr vnitra a vicepremiér vlády Jan Hamáček (ČSSD) se nechal slyšet, že je lepší se nyní zaručit za 800 milionů závazků společnosti Smartwings nyní, než zaplatit v budoucnosti 1,2 miliardy korun při případném krachu letecké společnosti. Stát se má snažit, aby platil co nejméně. Pomoc této společnosti by však neměla vypadat tak, jak se o ní hovořilo hned zkraje koronavirové krize. Nepůjde tedy o žádné převzetí společnosti či její odkoupení, či jiný kapitálový vstup České republiky jako státu do této firmy.

Stát se nejspíše zaručí za úvěr

I další vicepremiér této vlády a ministr, jehož resort se úzce váže k této problematice, Karel Havlíček (za ANO) připustil, že stát by se mohl zaručit za bankovní úvěr, který si Smartwings sjednají. Ten by měl být ve výši 800 až 900 milionů korun. Havlíček také dodal, že stát by si měl vymínit podmínky. Například tu, že se dopravce přejmenuje na ČSA nebo podmínku desetiletého zákazu vyplácení dividend. Poslední podmínkou, o které se mluví, by mělo být zachování 2 500 pracovních míst. I Ministr Havlíček však vyloučil jakoukoli další pomoc prostřednictvím nákupu akcií či vkládání kapitálu do společnosti.

proti zaručení je však ministryně Schillerová

Není však žádnou novinkou, že proti zaručení se staví kriticky strážkyně státní kasy, ministryně Alena Schillerová (za ANO). Schillerové nejvíce vadí fakt, že se má stát zaručovat za úvěr za jediný konkrétní subjekt. Klíčové však v této věci je, že klíčové slovo bude mít Ministerstvo průmyslu a obchodu, které vede vicepremiér Havlíček. To také vede vyjednávání se Smartwings. Tato společnost vedle své finanční situace argumentuje nejčastěji tím, že i ostatní státy se za velké letecké společnosti zaručují či jim jinak pomáhají. 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.