Stát plánuje podpořit novou možnost investic na stáří

důchod

V současnosti existuje mnoho možností, jak se investičně zajistit na důchod průběžným spořením. Některé z těchto produktů jsou také státem podporované. Nyní stát chystá novinku, která by měla rozšířit okruh podporovaných investičních aktivit. Dle návrhu by bylo možné investovat efektivněji než u penzijních fondů a zároveň si od základu daně z příjmů odečíst až desítky tisíc ročně.

Současný třetí pilíř

V současnosti si mohou lidé na stáří, často s podporou státu a spoluúčastí zaměstnavatele, spořit peníze v rámci třetího důchodového pilíře. Plánovaná reforma penzí by měla novelizovat také úpravu podpory v tomto třetím pilíři. V současné době třetí pilíř představují následující možnosti investic a spoření:

  • penzijní připojištění,
  • doplňkové penzijní spoření a
  • životní pojištění.

U těchto možností se vám otevírá možnost daňových odečtů a příspěvků zaměstnavatele, u penzijní připojištění a doplňkového penzijního spoření také státních příspěvků.

Současný třetí pilíř není efektivní

Autoři současného konsolidačního balíčku vlády, který má reformovat veřejné finance, však hodnotí stávající stav za neefektivní a nefunkční. To mají plánované změny, jež mají přijít společně s důchodovou reformou, vyřešit.

Dlouhodobý investiční produkt a alternativní účastnický fond

Pakliže návrh projde, již od příštího roku, tedy od začátku roku 2024, bude součástí třetího pilíře další možnost, jak si ze svých příjmů spořit a investovat prostředky na stáří. Novým produktem má být takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Má jít o něco podobného jako doplňkové penzijní spoření a životní pojištění. V rámci tohoto produktu se bude investovat do akcií, dluhopisů a investičních fondů. Druhou novinku by měl představovat alternativní účastnický fond. Jeho vznik by mělo umožnit doplňkové penzijní spoření. Dlouhodobý investiční produkt nebude nic nového. Je možné, že jím již v současnosti prostřednictvím banky investujete. Bude však nově uznán jako součást třetího pilíře, budou u něj roční daňové úlevy a bude osvobozen od daně ze zisku.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/zabezpecujete-se-na-stari-stat-chysta-investicni-novinku-na-ktere-usetrite-tisice/, https://dumfinanci.cz/clanky/7277-dlouhodoby-investicni-produkt-co-pro-nas-stat-chysta/

Náhledové foto – Pixabay