Stabilizovaná společnost po čínsku: technologie v roli slídilů

cctv

Jedním z nejcitovanějších výroků Miloše Zemana, který během svého funkčního období pronesl, je ten o „učení se od Číny, jak stabilizovat společnost“. Při bližším pohledu se však jedná o doslova hororovou představu. K systému sociálních kreditů a totální kontroly vlády nad řadou oblastí života Číňanů nyní přichází i snaha o trestání zločinců ještě předtím, než se zločinci stanou. A zde už se dostáváme do oblasti, kterou jsme zatím znali jen z dystopických sci-fi filmů.

V Číně soukromí neexistuje

Čínské úřady shromažďují o svých občanech jen těžko představitelné množství informací. Jedná se nejen o charakteristiky obličeje, ale i DNA či vzorků sítnice. Kromě toho se sbírají informace o místech, ve kterých se lidé pohybují a vytváří se vzorce chování. O tom, že pod přísným dohledem je aktivita čínských občanů v online prostředí není třeba se dlouze rozepisovat.

Všechny tyto informace vytváří již několik let monstrózní databázi, kterou lze nepochybně využít při vyšetřování zločinů, současně jí lze však samozřejmě využít i jinak. Co je ovšem unikátní a alarmující, čínská vláda ve spolupráci s technologickou společností Megvii vyvíjí software schopný na základě dat z této databáze vytipovat potenciální zločince nebo problémové osoby.

čína

Foto: Pixabay

Zločin sice nespáchali, ale mohli by

Vyjádření úředník ze Sin-ťiangského Úřadu pro zahraniční věci ve znění:

„I přesto, že tito lidé ještě nikoho nezabili, už k tomuto činu svým neobvyklým chováním projevili sklony a pravděpodobně by zločin za pár týdnů spáchali. Měli bychom tedy počkat, až tak učiní, a potom to jít řešit, nebo jim v tom s předstihem zabránit?“

alarmující. Redakce listu New York Times, která se dostala k záznamu neveřejné prezentace zmíněného softwaru také uvedla, že systém rozřazuje na základě dat lidi do kategorií, mezi které patří teroristé, duševně nemocní, uživatele drog a v neposlední řadě potížisty a autory petic.

Představa, že používání systému zůstane u vyšetřování zločinů je z oblasti sci-fi. Bude se jednat (a již nyní se nepochybně jedná) o nástroj represe úřadů proti politickým oponentům. Každý ať posoudí, zda je to skutečně následováníhodná cesta ke „stabilizaci“ společnosti.

Zdroje informací: https://hlidacipes.org/brzo-by-urcite-nekoho-zabil-cina-nechava-podezrele-vybrat-pocitacem-jeste-pred-zlocinem/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk

https://www.centrumlidskaprava.cz/blog/budovani-velkeho-bratra-system-socialnich-kreditu-v-cine

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.