Smartwings jsou opět čistě české, čínský podíl je minulostí

ČSA

Smartwings Group, pod který spadají české společnosti Smartwings a ČSA, zažila v minulých dnech přesun téměř poloviny akcií té prvně jmenované. Z Číny se vrátili zpět pod českou kontrolu. Co o této transakci víme?

Přesun na lince Čína – ČR

Až do 20. února 2024 patřilo 49,92 % akcií letecké společnosti Smartwings čínskému holdingu CITIC, respektive pod něj spadající firma Rainbow Wisdom Investment Limited pocházející z Číny. Tento podíl nyní odkoupila česká firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Group Jiří Šimáně a Roman Vik. Informace o tom za jakou částku podíl koupili není v tuto chvíli známá.

Čeští akcionáři tak nyní vlastní 100 % akcií leteckých společností Smartwings a ČSA. Transakce přichází potom co definitivně padla možnost, že zmíněný podíl koupí izraelská společnost Israir.

letecká společnost

Foto: Pixabay

Původ čínského vlivu ve Smartwings 

Čínská společnost CITIC převzala podíl od jiné čínské skupiny CEFC, která zkrachovala. Ta své akcie nakoupila v roce 2016 co by jedna z čínských akvizic propagovaných tehdejším prezidentem Milošem Zemanem. Čínská strana však do letecké společnosti nikterak neinvestovala a šlo tedy o obyčejný nákup balíku akcií, nikoliv investici v tom smyslu, v jakém byla Milošem Zemanem prezentována.

Společnost Prague City Air vznikla v lednu 2022 jakožto součást reorganizačního plánu pro české aerolinie, které se v březnu 2021 ocitly v úpadku. Jejich reorganizace je již nyní dokončena a nicméně z letecké společnosti, která patří mezi nejstarší na světě zbylo jen torzo.

Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/aerolinky-smartwings-se-plne-vratily-pod-kontrolu-ceskych-akcionaru/2482649

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/779683/smartwings-se-vraci-plne-do-ceskych-rukou-cinska-citic-prodala-temer-polovicni-podil.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.