Sledování lidí hygienou prý není Velký bratr

Mobilní telefony

Již jste to možná zaregistrovali. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zrychleně projednat novelu zákona, podle které by měla získat hygiena v době epidemií více pravomocí. Tvrdě však narazil na odpor odborníků i veřejnost. O co jde?

Co by novela měnila?

Ve zkratce lze říct, že návrh novely by posílil pravomoci zdravotnických úředníků. Ti by mohli sledovat aktivitu lidí skrze mobilní telefony či dává hygieně možnost uzavírat obchody a podobně. Dá se však čekat, že i kvůli odporu veřejnosti, který se objevil ihned po zveřejnění, neprojde návrh zákona parlamentem bez pozměnění. Sám ministr Blatný (za ANO) nabídl zdravotnímu výboru Sněmovny, aby si jeho členové na tento týden nachystali dotazy na ministerstvo. Případné dotazy pak proberou na schůzi výboru, která by se měla uskutečnit 9. prosince.

„Nejde o Velkého bratra!“ říká Blatný

Ministr zdravotnictví však po neformálním setkání s poslanci řekl, že by si nepřál, aby návrh zákona jakkoli změnil účel tohoto předpisu. Není asi pochyb o tom, že sledování aktivit lidí skrze mobily je sice efektivní, je však umožnění tohoto instrumentu v pořádku? Navíc o tomto použití by nikdo nerozhodoval a bylo by možné jej využít hygieniky a úředníky. Například při trestním řízení potřebuje policie a státní zastupitelství na obdobné zásahy do soukromí povolení soudu. Jde tedy o nejkontroverznější část novely. Stejně tak je ministr pod kritikou, jelikož chce projednat návrh zákona zrychleně.

Babiš připustil změny

Ministr zdravotnictví nicméně pořád trvá na tom, že novela je v pořádku a o její podpoře chce jednat s Andrejem Babišem. Po veřejné kritice však sám premiér naznačil, že je možné, že kritizované kontroverzní pasáže nakonec parlamentem, či ještě dříve vládou neprojdou. Vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Hamáček zase potvrdil, že jeho ministerstvo bude v připomínkovém řízení vznášet připomínek hned několik. Stejně tak stojí o důkladné prověření legislativy i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.