Škoda na autě z výmolů. Jak postupovat

Auto

Pokud si poškodíte auto při jeho používání vinou výmolů na silnici, určitě nad tím jen nemávněte rukou. Dnes vám totiž ukážeme tipy, jak získat peníze od vlastníka či správce komunikace. jak postupovat? Na to se teď zaměříme. Pojďme na to!

Za škodu odpovídá vlastník

Obecné pravidlo říká, že za kvalitu vozovky či jiné komunikace odpovídá vždy její vlastník. To platí i v tomto případě. Kdo je však vlastník silnice? Nejčastější situace je taková, že silnice je v majetku obce, kraje či státu. Vlastník dálnic je Ředitelství silnic a dálnic. Zákon o pozemních komunikacích pak v § 9 stanovuje, že vlastník má povinnost pečovat o komunikaci. § 27 stejného předpisu pák dále ukládá těmto subjektům odpovědnost za škody, které vzniknou kvůli špatnému stavu vozovky.

Zašlete fakturu

Jak tedy postupovat? Musíte zjistit, kdo je vlastníkem oné komunikace, která vám způsobila škody na vozidle. Poté chtějte po tomto subjektu proplacení faktury, kterou jste museli zaplatit, aby vám bylo auto opraveno. Navíc máte nárok i na další náhradu škody. Například pokud neodjedete kvůli závadě na dovolenou, můžete požadovat i náklady spojené se zrušením dovolené a tak dále.

Kdy vlastník nemusí hradit škodu?

Zákon však hovoří o termínu závada ve sjízdnosti vozovky. Za škody způsobené takovými závadami odpovídá vlastník, jak bylo výše popsáno. Do množiny takových závad patří ty, které řidič nemůže předvídat při pohybu vozidla přizpůsobeném stavebnímu stavu a dopravně technickému stavu vozovky včetně počasí. Naopak za předvídatelné škody či škody, které vzniknou tím, že řidič nepřizpůsobí jízdu stavu vozovky, vlastník neodpovídá. Dále vlastník nemusí hradit škodu, pokud dokáže, že výtluk nemohl odstranit a jeho následky nemohl zmírnit či na výtluk upozorňovala značka. Bude se tedy posuzovat vždy konkrétní situace.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.