Škoda Auto: Návrat do starého známého Kazachstánu

skoda

Nedávno rozhodla dozorčí rada Volkswagenu o tom, že výroba modelu Škoda Kodiaq zůstane v Mladé Boleslavi. Tato zpráva potěšila nejen samotného předsedu Škody Klause Zellmera a šéfa odborů Jaroslava Povšíka, ale také i český trh. Nebudou odebrána pracovní místa a zároveň se otevřou nové pracovní příležitosti. Další novinky spojené se Škoda Auto míří na východ. Automobilka se vrací do Kazachstánu, kde působila v letech 2005-2021, kde dodala více než 23 000 vozů. V Kazachstánu plánuje montáž čtyř modelů:

  • Kodiaq,
  • Kamiq,
  • Karoq,
  • Octavia.

Atraktivní lokalita

Kazachstán je velmi atraktivní lokalitou. Nejen, že má s touto zemí dávné zkušenosti, ale vidí v ní především urychlení internacionalizace. Předseda představenstva automobilky Klaus Zellmer si slibuje od tohoto trhu mnohé. Automobil vlastní v zemi necelá pětina obyvatel, a právě v tomto vidí předseda obrovský potenciál. Automobily určené pro kazašský trh se budou vyrábět v Mladé Boleslavi a Kvasinách. Dokončovat se budou v závodě Allur Company v Kostanaji. Společnost zajistí rovněž dodávku finálních modelů do místních autosalonů. Příští rok je v plánu otevření patnácti nových dealerství ve větších městech, jakými jsou Astana, Almaty, Kostanaj nebo Šykment.

Stabilní trh s velkým potencionálem k růstu

Momentálně připadá v zemi na 1 000 obyvatel 186 motorových vozidel, což považuje společnost za velký potenciál. Podle prvních předpokladů se očekává, že celkový objem trhu s novými vozy během následujících pěti let dosáhne více než 200 000 automobilů. Podle těchto údajů plánuje automobilka dosáhnout v rozmezí let 2024-2028 podílu na trhu ve výši 5 %.

V Asii působí Škoda Auto také v Indii, kde se jí velmi daří a také od letošního září ve Vietnamu.

Allur Company

Škoda Auto našla v Allur Company silného strategického partnera pro opětovné spouštění prodeje a další rozvoj na kazašském trhu. Automobilový koncern se zabývá výrobou a prodejem osobních automobilů, komponentů a náhradních dílů pro užitková vozidla. Loni dosáhl podílu na trhu ve výši 44 procent a je tak po právu největším výrobcem automobilů v zemi.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/skoda-auto-se-pristi-rok-vrati-do-kazachstanu-zacne-tam-i-s-montazi-ctyr-modelu-1410976, https://www.skoda-storyboard.com/cs/tiskove-zpravy-archiv/skoda-auto-se-vraci-do-kazachstanu/

Náhledové foto: Pixabay