Sick days: pravidla, kterými se udělení volna v případě nemoci řídí

Sick days patří dnes již mezi standardní firemní benefity. V době nízké nezaměstnanosti se totiž musí o schopné zaměstnance doslova přetahovat. Jedná se o zaměstnaneckou výhodu, která je nad rámec zákoníku práce. Sick days je placené zdravotní volno, které zaměstnanec může čerpat bez lékařského potvrzení. Má to hned několik důvodů – zaměstnanec hned nemusí nastupovat na nemocenskou, když ho skolí například jen třídenní chřipka. Vezme si volno a nenakazí své kolegy.

Nemoc je důvodem nižší výkonnosti

Někteří zaměstnanci nechtějí čerpat svou dovolenou na nemoc a zároveň nechtějí přijít o podstatnou část svého platu v případě, že by šli marodit. Proto se snaží nemoc přechodit. Dále chodí do práce i přes to, že jim viditelně není dobře. Pro firmu to není žádoucí, protože nemocný zaměstnanec má nižší pracovní výkonnost.

Zdravotní volno nebo-li sick days

Každý zaměstnanec může čerpat sick days pro případy, kdy ho trápí krátkodobá zdravotní indispozice (nevolnost, krátkodobé nachlazení atd.). Podstatou je, že zaměstnavatel svému zaměstnanci tuto nemoc „věří“ i bez potvrzení lékařem. Další výhoda, která z toho zaměstnanci plyne, že se nemusí v době, kdy je mu nejhůř, dopravovat k lékaři. Například chřipka je onemocnění, které si umí léčit každý člověk sám i bez lékaře.

Dovolená vs. sick days

Když si zaměstnanec bere dovolenou, dostává při jejím čerpání náhradu mzdy. Pokud zaměstnanec čerpá sick days, pak se toto volno z celkových dnů dovolené neodečítá. Sick days jsou placené – jakým způsobem si volí zaměstnavatel sám. Může jít o náhradu mzdy jako u dovolené, ale také o poměrnou část mzdy.

Výhody pro zaměstnavatele

Zaměstnavateli při placení sick days vzniká další náklad. I tak se mu ale vyplatí sick days zaměstnancům poskytovat. Může tím nalákat potenciální schopné zaměstnance nebo si udržet ty, co už zaměstnává. Navíc, po návštěvě lékaře zůstávají zaměstnanci doma déle, než když si čerpají sick days.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *