Růst platů: zdravotnictví, školství a sociální služby

Platy učitelů

Nový rok 2021 je mimo jiné ve znamení zvyšování platů zaměstnanců ve veřejném sektorů. O kolik si polepší učitelé, lékaři a zdravotníci nebo pracovníci v sociálních službách? Na to se dnes podíváme. Tak pojďme na to!

Platy v sociálních službách

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) již v prosinci prozradila, že zaměstnancům ve veřejném sektoru sociálních služeb budou růst platy. A to již od tohoto měsíce, tedy o ledna. Již 21. 12. 2020 Maláčová na svém twitterovém účtu oznámila, že vláda se dohodla na zvýšení platů těchto pracovníků. Platy porostou o 10 %.

Školství

Stejný den oznámil na sociálních sítích také ministr školství Robert Plaga (za ANO), že budou růst platy také v jeho resortu. Růst je pak pro rok 2021 následující. Celkový objem prostředků pro školství se zvyšuje o 9 %. Z toho růst tarifních, tabulkových platů dělá 4 %. Dále ministr deklaroval, že průměrné nadtarify vzrostou v mateřských školách z 1000 Kč na 1500 Kč měsíčně a u základních a středních škol se pak průměrné nadtarify zvýší z 1500 Kč na 3000 Kč měsíčně.

Růst platů zdravotníků

Stejně tak vzrostly také platy ve zdravotnictví. Tedy platy lékařů a zdravotníků. Zde by také měl růst představovat zvýšení o 10 % oproti platům v roce 2020. Ze státního rozpočtu půjde v roce 2021 na platy zdravotníků, učitelů a pracovníků v sociálních službách asi 4,6 miliardy korun. Dále by měly přidat své finance na zvýšení těchto platů i kraje, a to 1,43 miliardy. Pokud se podíváme na celkové zvyšování těchto platů, prosadil se nižší růst. Původní vládní varianta totiž počítala s 10% růstem u zdravotníků a zaměstnanců v sociálních službách a 9% růstem platů učitelů. Druhá varianta také počítala ještě s plošným zvýšením platů všech státních zaměstnanců. Nakonec však stát zvyšuje platy ve střízlivější podobě, a to zejména s ohledem na očekávaný ekonomický a fiskální vývoj.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.