Rouška

Roušku s výdrží 24 hodin si vyrobíte i doma

Už vás unavuje poslouchat nabádání k pravidelné výměně roušky, a to podle materiálu a fyzické aktivity už třeba po 20 minutách? Bohužel, takovou zásobu nemá doma snad nikdo. Ovšem jeden jednoduchý trik zajistí, že koronavirus nebude mít šanci.

Nejde o žádný zázrak, ale o laboratorně prověřenou metodu. Přímo na koronavirus zatím testována nebyla, ale protože se pyšní vysokou účinností na jakékoli jiné viry, rozhodně stojí za to ji zkusit. Omezíte tak riziko pronikání viru rouškou i možnost sekundární nákazy při sundávání roušky. Použitá sůl totiž viry zabíjí.

Osmotický tlak a destabilizace proteinů

Princip je velmi jednoduchý. Osmotický tlak z použitého roztoku destabilizuje jakýkoli protein, který k němu náhodou „připutuje“ a tedy i části virových struktur. Autorem tohoto postupu je profesor Hyo-Jick Choi z Albertské univerzity v Kanadě a lze ho aplikovat na jakékoliv roušky a respirátory s vyjímatelným filtrem. Takže pokud máte doma doporučované roušky „s kapsičkou“, pusťte se do toho.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Rouška na celý den – postup

Potřebovat toho příliš nebudete:

 • 300 gramů obyčejné soli
 • 1 litr vody
 • 1 lžička pracího prášku (nebo prostředku na nádobí)

Máčí se pouze prostřední vrstva roušky, tedy tak, která se dává do „kapsičky“ připravte si roztok z výše uvedených ingrediencí. Vodu použijte horkou, do ní přidejte prášek nebo jar a nakonec sůl. Míchejte tak dlouho, dokud se vše nerozpustí.

Tkaninu do roztoku namočte a nechte přes noc. Stačí použít menší množství roztoku a zbytek uschovat. Záleží na tom, kolik látky máčíte. Na jeden filtr stačí asi 25 ml. Ráno nalijte do žáruvzdorné misky asi 55 ml roztoku, vložte filtr máčený přes noc a celé dejte do trouby zapnuté na 40 °C, dokud se veškerá tekutina neodpaří. V tu chvíli je filtr hotový. Vložte ho do kapsičky na roušce a máte ochranu na celý den.

A jak se o roušku starat poté? Opět vyjměte filtr, namočte ho do horké vody asi na půl hodiny a pak znovu napusťte solným roztokem podle návodu výše.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.

16 komentářů

 1. Mr.G Odpovědět

  možná bude dobré dopsat, jak dlouho trvá odpaření 55ml solného roztoku ve 40st.C

  Několik hodin, tak počítejte s rezervou a těch filtrů dělejte více naráz.

 2. Jaroslava Muffová Odpovědět

  Proč se dává do solného roztoku jar?
  Proč nestačí namočit do nasyceného roztoku soli a nechat uschnout_

 3. muffová Odpovědět

  Proč byly moje otázky smazány?
  opakuji proč se dává do solného roztoku jar či prášek na praní?
  proč je nutno máčet celou noc a pomalu odpařovat. Není možné pouze v nasyceném roztoku namočit a nechat uschnout volně?

  1. Martina Odpovědět

   Dobrý den, jar nebo práci prášek způsobí, že se sůl dostane víc do vlákna, kdybyste četla článek který byl na internetu původně tak tam to píšou.
   psalihttps://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/jak-si-doma-vyrobit-antiviroticky-filtr-do-rousky-zakladem-je-sul-40319155

  1. Lumír Odpovědět

   ,,Připravte si 300 g soli a velkou kuchyňskou lžičku pracího prášku nebo jaru. V článku v Nature Scientific Reports byl použit polysorbát 20, ale ten asi nikdo v poličce nemá. Jde však jen o snížení povrchového napětí vody tak, aby roztok mohl obalit všechna vlákna.,,

  2. Cibulková Odpovědět

   V původním návodu publikovaném jinde byl Jar nebo prášek na praní uváděn jako náhrada smáčedla, aby se sůl v jemné vrstvě dostala ke všem vláknům netkané textilie. Pomalé odpařování je pro rovnoměrnost a tenkost solné vrstvy. Vyzkoušela jsem obé, máčení, kdy došlo k velmi nerovnoměrné krustě, i přesné odměřování a odpařování (které rozhodně má smysl, textilie se dál chová jako látka a neláme se, nebo nedrolí sůl), ale jak jsem psala níže, hlavní potíží je hygroskopičnost soli, přirozeně váže vodu a ta roušku máčí.

 4. Cibulková Odpovědět

  Vyzkoušela jsem a nedoporučuji, sůl na vzduchu váže vodu, takže promočí za pár hodin i látkovou roušku, a to dokonce i tehdy, nemáte-li jí na obličeji, ale volně loženou kdekoli doma…alespoň ta moje..

 5. Aja Odpovědět

  Uz jsem to asi pred 2 tydny vyzkousela, po odpareni vody zustala na kost ztvrdla tkanina, ktera je po vlozeni do rousky s kapsou neustale drolila a zrnka soli vypadavala z rousky. Take clovek porad citi tu zvlastni pachut soli a spatne se pres to dycha a je to celkove neprijemne. Nakonec jsem cely litrovy roztok se soli vylila do zachodu.

  1. Alice Odpovědět

   Stačilo mi návod číst a už jsem měla slano v nose, v ústech a pálily mě oči.
   Po přečtení zdejších příspěvků mě jen utvrdilo v tom……“ó – jaká to blbost“.

 6. Michal Odpovědět

  Já vydržím venku 24 hodin bez onuce okolo huby !! Mě je na nic,a hypochondry a ustrašence potkávám denně !!

 7. Petra Odpovědět

  Vážení! Zkusila jsem to s perlanem hned po přečtení prvního článku u kterého bylo i video jak pod mikroskopem sůl proniká textilii a vytváří obrazce podobné ledové kresbě na zamrzlych oknech. Od té doby roušku používám, vložku z perlanu obnovuji a jsem maximálně spokojená. Je ale pravda, že vlastním dechem rouška mírně zvlhne s nikdy jsem ji neměla déle, než 3 hodiny.clovek de potí na obličeji a je fakt, že sůl v tom perlanu ten pocit může umocnit, ale nic nebrání tomu po sejmutí roušky Di obličej opláchnout vodou. Sůl je odedávna konzervační prostředek a u tohohle řešení chápu, jak to funguje a důvěřuju mu. Tak rouskam zdar!

 8. muffová Odpovědět

  vyzkoušela jsem dle návodu, oproti pouze namočeném filtru do solného roztoku je látka solí nasycená mnohem více. Při použití v kapse roušky žádný problém. Pokud je opravdu tak účinná, tak moje rouška nechrání pouze tebe, ale i mne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *