Rodičovský příspěvek – zvýšení dávky, zkrácení období

Matka a dítě

Více než rok trvalo vládní koalici dohodnout se na změně parametrů rodičovského příspěvku, tedy dávce, která se vyplácí jednomu z rodičů při narození a výchově dětí. Rodičovský příspěvek by se měl zvýšit, stejně tak by se však měla zkrátit maximální doba jeho pobírání.

Zvýšení o 50 tisíc korun

Současný stav je takový, že rodičovský příspěvek dělá 300 tisíc korun na jedno dítě a 450 tisíc korun, pakliže jde o vícečetný porod (tedy dvojčata a vícerčata). Maximálně lze tuto dávku v současnosti pobírat čtyři roky. To se však má změnit. Zvýšení rodičovského příspěvku bude o 50 tisíc korun na 350 tisíc korun a o 75 tisíc korun na 525 tisíc korun u vícerčat. Sníží se však také maximální možná délka pobírání rodičovského příspěvku, a to na tři roky. Schválit by se novela mohla nejspíše na podzim, s největší pravděpodobností se tak změny nedotknout rodičů, jejichž děti se narodí do konce tohoto roku.

Nové parametry – tvrdý koaliční kompromis

Výše uvedené parametry jsou výsledkem jednání představitelů vládních stran. Jde tedy o kompromis. Například Piráti chtěli částečně přidat i dětem narozených v tomto roce, a to o 30 tisíc. Dětem narozeným loni alespoň o 10 tisíc. Lidovci pak navrhovali zvýšení rodičovského příspěvku pro děti narozené v druhé polovině tohoto roku o 30 tisíc. Tyto návrhy však narazily na protiváhu ve formě ministra financí za ODS Zbyňka Stanjury, jehož hlavním argumentem a zájmem je šetření veřejných financí.

Flexibilní čerpání a rychlejší návrat do práce

Koalice v změněném návrhu také chce více pomoci k flexibilnějšímu čerpání rodičovského příspěvku a také k rychlejšímu návratu osob pečujících o děti do práce či jiné výdělečné činnosti. Ruku v ruce s touto novelou úpravy rodičovského příspěvku tak musí jít také podpora částečných úvazků a jejich kombinací s osobním životem a postupné navyšování kapacit dětských skupin.

Zdroj: https://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/438128-zvyseni-rodicovskeho-prispevku-proslo-ale-zkrati-se-doba-cerpani-jen-pro-narozene-od-roku-2024, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vyssi-rodicovska-o-50-tisic-detem-narozenym-od-ledna-schvalila-vlada-40436301

Náhledové foto – Pixabay