Roční dálniční známka v příštím roce výrazně zdraží. Navýšení lze obejít včasným pořízením

dálnice

Od příštího roku dojde k výraznému zdražení roční dálniční známky. Je však možné ještě pořídit dálniční známku za výhodnou cenu. Jak? A kdo nadále zůstane osvobozen od dálničního poplatku? A jaké další změny se chystají od příštího roku?

Tak jako snad zdraží vše od příštího roku, nebude tomu jinak ani v případě roční dálniční známky. Nicméně je možné pořídit dálniční známku na rok za výhodnou cenu. A jedna pozitivní zpráva, že v případě desetidenní i měsíční dálniční známky dojde ke zlevnění. Zároveň začne platit i jednodenní.

Pořízení dálniční známky na rok 2024 za nižší cenu

Od března příštího roku dojde k výraznému zdražení roční dálniční známky. Nově bude za 2300 Kč. Je však ještě šance ji pořídit za aktuální platnou cenu. Pokud si koupíte roční dálniční známku s platností od ledna či února 2024, zaplatíte tak za ni dosavadní cenu. Díky systému elektronických dálničních známek je tak možné od roku 2020 koupit známku kdykoli během roku a její platnost posunout až o 30 dní od zakoupení.

A právě díky tomu lze tímto jednoduchým trikem ušetřit a pořídit dálniční známku na příští rok ještě za současnou cenu. Což znamená, že tak můžete učinit nejpozději do 29. února 2024 a její počátek odložit o oněch 30 dní, tj. nejzazší počátek platnosti bude od 1. dubna 2024. Elektronická roční dálniční známka platí vždy na rok, tj. 12 měsíců od zvoleného začátku platnosti. Konec platnosti je uvedený na účtence.

Zavedení jednodenní a sleva u měsíční dálniční známky

Nově bude možné zakoupit jednodenní dálniční známku v hodnotě 200 Kč. Desetidenní dálniční známka bude od března stát 270 Kč, měsíční bude za 430 Kč. Což v tomto případě znamená zlevnění jak poměrově vůči roční variantě, tak i v rámci dosavadní ceny. Česká republika coby člen EU se musí nově řídit směrnicí, která stanovuje strop procentuálně vůči ročnímu poplatku. Měsíční dálniční známka musí stát maximálně 19 % ročního poplatku, desetidenní pak maximálně 12 % a denní maximálně 9 %.

Změny u hybridních vozidel

Prvně jsou zavedeny poplatky i pro hybridní vozidla. Jedná se o hybridní vozy s kombinovaným množstvím emisí do 50 g oxidu uhličitého na kilometr. Nově budou platit 25 % sazby časového poplatku. U vozidel poháněných zemním plynem či biometanem zůstává stávající sleva 50 %. Zdarma budou moci dálnice využívat elektroauta.

Zdroj: https://www.penize.cz/doprava/441317-rocni-dalnicni-znamka-zdrazi-stat-omezi-predprodej

https://echo24.cz/a/HypJW/zpravy-ekonomika-na-dalnicni-znamce-za-rok-2024-lze-usetrit-az-800-korun

Náhledové foto: Pixabay