Realitní bublina v ČR: Jen jedna země je horší

Nemovitosti

V Evropě již několik let enormně rostou ceny nemovitostí. V Česku je situace snad ještě více viditelná a růst cen vyšší. Může za to období levných hypoték a také zdražování stavební prací i materiálů z poslední doby. V Česku je riziko splasknutí této realitní bubliny jedno z nejhorších. Vážnější je situace jen v jedné další zemi.

ECB: Nemovitosti jsou předražené

Evropská centrální banka tvrdí, že nemovitosti jsou v zemích eurozóny předražené tak, že v extrémních případech je cena až o šedesát procent vyšší, než by byla obyčejně. ECB již několikrát vyslovila obavy z realitní bubliny, jejího bobtnání, ale zejména varuje před případným splasknutím. To může ohrozit stabilitu celé ekonomiky.

Bloomberg: Česko téměř nejhorší

Analýza agentury Bloomberg tvrdí, že Česká republika je na předních příčkách cen nemovitostí zemí OECD. Konkrétně jsme druzí nejhorší ve světovém srovnání. Jsme tak velmi silně ohroženi splasknutím realitní bubliny.  Analýza se věnovala třiceti členským a kandidátským zemím OECD. Průzkum sestavil žebříček dle toho, jak moc jsou nemovitosti nadhodnocené. Sledovanými atributy byl poměr ceny vůči měsíčním nájmům, poměr ceny k příjmům, reálný a nominální meziroční růst cen a růst úvěrů. Před Českem se na nechvalném prvním místě umístil Nový Zéland. Třetí je pak Maďarsko.

Problémem budou zvýšené úrokové sazby

Agentura Bloomberg také varuje, že s předraženými nemovitostmi vytvoří současný růst úrokových sazeb nechutný koktejl pro domácnosti s hypotékami. To může ještě více ovlivnit negativní ekonomické dopady. Právě růst úrokových sazeb v Česku je druhý nejvyšší ze sledovaných zemí. Tyto nejspíše budou v budoucnu brzdit inflaci, splátky hypoték se však mnoha domácnostem enormně prodraží. I tento faktor působí na zvyšování rizika splasknutí realitní bubliny.

Zdroj: https://forbes.cz/pozor-na-realitni-bublinu-varuje-bloomberg-jen-jedna-zeme-je-na-tom-hur-nez-cesko/, https://www.bloomberg.com/news/features/2022-06-21/cooling-real-estate-markets-in-us-uk-risk-deeper-global-economic-slump

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.