01_FED

První žena v čele nemocnějšího ministerstva financí

Novou americkou administrativu prezidenta Joe Bidena charakterizuje především diverzita. To Joe Biden ostatně avizoval již dlouho předtím, než se skutečně ujal úřadu. Není proto velkým překvapením, že i Ministerstvo financí povede poprvé v historii žena. Nejde však jen o naplňování kvót a jméno nové ministryně je dobře známé všem, kdo americkou i globální ekonomiku sledují, stejně jako např. investorům a obchodníkům na akciových či forexových trzích apod. Není vůbec pochyb, že Janet Yellenová má dostatečnou kvalifikaci. Její jméno se koneckonců v souvislosti s ministerstvem financí skloňovalo již dříve a místo faktu, že se jedná o ženu, je na místě zajímat se o její první kroky v novém úřadu.

Kdo je Janet Yellenová

Čtyřiasedmdesátiletá Janet Yellenová je absolventkou ekonomie na Yaleově univerzitě a v profesním životě zastávala jak funkce v akademickém prostředí (působila na Harvardu, v Berkeley a také na London School of Economics), tak v prostředí Federálního rezervního systému, tzv. FEDu (americké centrální banky).

V roce 1994 se stala členkou Rady guvernérů FEDu, v roce 2010 zástupkyní předsedy a v roce 2014 stanula dokonce v jejím čele. Z této doby si jí nepochybně pamatují všichni investoři, kteří s napětím sledovali většinu jejích prohlášení, které se obvykle propisovaly do výkonnosti jejich portfolia, ať již bylo tvořeno akciemi či měnami.

Manželem Janet Yellenové je George Akerlof, nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001.

02_FED

Zdroj obrázku: Pixabay.com

První fáze působení v úřadu

Prvním úkolem Janet Yellenové bude management Bidenova záchranného balíčku ve výši téměř dvou bilionů dolarů (v přepočtu 41 bilionů korun), který zahrnuje vyplacení stimulačního příspěvku ve výší 1400 dolarů americkým občanům, zvýšení podpory v nezaměstnanosti či prostředky na zvýšení úsilí v očkování, testování a celkově bojem s koronavirem.

S prezidentem Bidenem sdílí Yellenová názor, že porážka koronaviru je absolutní prioritou a bez úspěchu v této oblasti nelze úspěšně řešit problémy jako je nezaměstnanost či zvyšující se deficit rozpočtu.

Do začátku v nové funkci si Yellenová přináší velkou popularitu, značný respekt ve všech kruzích a úrovních ekonomiky i přímou podporu některých jejích předchůdců ve funkci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *