Průměrná česká domácnost má úspory 900 tisíc

Úspory

Podle statistik tuzemských bank má průměrná česká domácnost uloženo jako finanční rezervy asi 900 tisíc korun. V porovnání s ostatními zeměmi to žádné velké množství není. Z čeho data vychází?

Úspory ve výši dvojnásobku ročních příjmů

Byť se to může zdát neuvěřitelné, zejména v kontrastu pravidelných zpráv o tom, že Češi nemají dostatečnou finanční rezervu, dle dat České spořitelny je tomu opravdu tak. Průměrná česká domácnost má finanční rezervu, která přibližně odpovídá dvojnásobku jejích ročních příjmů, tedy přibližně 900 tisíc korun.

Kde Češi úspory mají?

Pokud se podíváme na citovaná data České spořitelny, pak zjistíme nikoli jen souhrnnou výši příjmů, ale místa jejich uložení. Z dat vychází, že 40 % z průměrné rezervy leží na běžných účtech a terminovaných vkladech, 40 % na investičních účtech a 10 % v penzijním spoření a pojištění. Ač se může zdát částka, s kterou přišla Česká spořitelna jako vysoká, vychází z metodiky průměrné české domácnosti a průměrné mzdy, která je okolo 40 tisíc korun měsíčně. Do rezerv se pak počítají aktiva, investice i jejich zhodnocení.

Srovnání s Evropou

Ze zemí v Evropské unii jsme na 15. místě, kdy rezervy představují 186 % ročních příjmů. Za námi je například i Finsko, Polsko anebo Slovensko, které se objevilo na úplně posledním místě srovnání. Naopak nejlépe na tom jsou Dánové a Švédové. Dánové mají více jak 650 % ročních příjmů v rezervách, Švédové pak přes 500 %. Máme však poměrně vysoký podíl oběživa a vkladů na těchto rezervách (46 %). Přitom čím více úspor v Evropě obyvatelé mají, tím je zde vyšší objem akcií a investic.  Například ve Švédsku a Dánsku je podíl vkladů a oběživa jen asi 10 %, naopak investice představují na rezervách skoro polovinu.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/cesi-maji-nasporeno-v-prumeru-900-tisic-korun-plati-to-i-pro-vas/, https://www.irozhlas.cz/ekonomika/penize-v-cesku-uspory-a-sporeni-domacnosti_2305030500_mfk

Náhledové foto – Unsplash