Proč se vyplatí registrace na úřadu práce

Pokud nějakým způsobem přijdete o práci a zároveň tak ztratíte potřebné příjmy do rodinné pokladny, přechodné období před nalezením zaměstnání nového můžete vyřešit hned několika různými způsoby. Zaprvé se lze přihlásit jako samoplátce na zdravotní pojišťovně a vyřešit tak absenci této povinné daně, kterou jinak hradí zaměstnavatel. Mnohem přijatelnějším řešením je ovšem návštěva úřadu práce. Proč? To vám rádi vysvětlíme.

Registrace na úřadu práce je dobrovolná, leč výhodná

Lidé, kteří náhle přijdou o zaměstnání a nevědí, se mohou a nemusí registrovat na úřadu práce. Zákon ovšem nikomu nezařizuje, aby takový krok učinil, jedná se o zcela dobrovolné rozhodnutí. Pokud ovšem v danou chvíli nemáte žádné plány do budoucna a víte, že novou práci v dohledné době neseženete, můžete tak vcelku prakticky onu přechodnou dobu vyřešit.

S přihlášením se na úřadu práce z nezaměstnaného člověka odpadá povinnost odvádět pravidelné zálohy na zdravotním pojištění, které činí alespoň 1 971 korun měsíčně. Tuto částku za vás zaplatí stát. Z pohledu starobního důchodu se registrace na úřadu práce rovněž vyplatí, protože jinak se období nezaměstnanosti pochopitelně nezapočítává do finálního výpočtu.

V neposlední řadě můžete díky úřadu práce získat i podporu v nezaměstnanosti, pokud splňujete jednu zákonnou podmínku, kterou představuje alespoň dvanáct měsíců účasti na důchodovém pojištění v horizontu posledních dvou let.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Délka státní podpory není pro každého stejná

Podpora v nezaměstnanosti je skvělou sociální dávkou, která pomůže překonat složité období, nicméně délka jejího vyplácení se liší člověk od člověka. Lidé pod padesát let věku mohou podporu pobírat po dobu až pěti měsíců, starší osoby mezi padesáti a pětapadesáti lety mají nárok na lhůtu osmiměsíční. Pro všechny ostatní případy se počítá s limitem jedenácti měsíců na podpoře.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.