Zvýšení mezd

Proč energie zdražují? Tady jsou důvody!

Rok 2019, to bude mimo jiné i rok zdražování energií. V tomto roce totiž již domácnosti naplno pocítí zvyšování ceny této komodity. Rostoucí ceny na burze nutí dodavatele zvyšovat sazby a ti, kteří tak ještě neučinili, to plánují v budoucích měsících. Pojďme se podívat na příčiny tohoto nárůstu. Co vše můžeme v této oblasti ještě čekat?

Mohou za to dodavatelé?

Každý asi začne nadávat na svého dodavatele energie. Může za to však? Za zdražováním stojí zejména růst cen elektřiny na burze. Na ní pak dodavatelé energii nakupují. Proto musíme konstatovat, že samotné zdražování není jejich vinou. Samozřejmě se může ptát, zda zdražování není přehnané. Ani to však není pravda. Za poslední rok se zdražila energie na trzích asi o 50 %. Zdražení pro domácnosti se však pohybuje někde okolo 10 %.

Proč zdražuje energie na burze?

Jasným dotazem tedy je, co se děje na burze, že elektřina zdražuje i o padesát procent. Paradoxně za to může dobrá ekonomická situace. Ekonomice se daří, a tak je i větší poptávka po komoditách. Jejich cena roste. Včetně komodit jako jsou ropa, uhlí nebo plyn. I elektřina sílí. Navíc cenu elektřiny také ovlivňují ceny emisních povolenek. No a pokud si myslíte, že růst cen se týká jen nás, není tomu tal. Ceny energií rostou i v okolních státech, a dokonce i napříč Evropou. Nejhůře na tom jsou s výší ceny Litevci, zde se zdražuje o 20 %. V Německu o 5 %.

Jakého dodavatele zvolit?

Ceny budou pravděpodobně růst dlouhodoběji, a proto je dobré, když si ceny elektřiny, která je vám dodávána, zafixujete. Některé společnosti nabízí takovou fixaci, tedy stejnou cenu, i na 3 roky. V dnešní době se to tedy vyplatí. Pokud tedy budete vybírat dodavatele, zohledněte i toto. Dobré je také vybírat vždy spíše silnější společnost, která si může dovolit nakupovat elektřinu na několik let dopředu. Její cena pak zůstane stejná nebo se nebude zvyšovat tak, jako na trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *