Pro převod peněz bude stačit jen telefonní číslo. Nový způsob má fungovat už od podzimu

platba

Chystá se nový projekt ve spolupráci České národní banky s Českou bankovní asociací. Cílem je usnadnění převodu plateb. Jak to bude probíhat v reálu? Které banky budou tuto službu nabízet? A jaké jsou podmínky pro využívání chystaného nového způsobu pro převod plateb?

Internetové bankovnictví je dnes samozřejmostí. Využívá ho snad každý, kdo má založen účet u některé bankovní společnosti. Mezi běžné a časté transakce patří zadání platby, tj. poslání peněz na jiný účet. Abyste mohli touto cestou poslat peníze, musíte znát účet dotyčného. Od letošního podzimu bude fungovat nový způsob, který nabízí hned několik výhod oproti stávajícímu.

Platební transakce prostřednictvím telefonního čísla

Od podzimu bude možné využít nový způsob platební transakce v rámci zaslání platby. Bude vám k tomu stačit jen váš chytrý telefon a telefonní číslo. Bankovní služby se vyvíjí stejně rychle jako vše okolo nás, tudíž platba na kontakt za nějaký čas bude prakticky samozřejmou součástí našeho běžného života.

Pokud zadáváte platbu, zejména pokud jde o vůbec první platbu dotyčnému, ať už osobě, společnosti, firmě apod., tak musíte vyplnit číslo účtu. A zde se zkrátka můžete splést. Možná mnozí s tím mají zkušenost a vědí, že opravdu stačí málo a chybička se prostě vloudí. A právě v rámci nového způsobu zasílání peněz na kontakt se tohle nestane.

Zasílání peněz pouze v rámci České republiky

V rámci platby na kontakt bude možné posílat peníze pouze v rámci ČR. Jinak tato metoda slibuje pouze samé výhody, neboť je jednoduchá, komfortní, bezpečná. Ve svém mobilním internetovém bankovnictví zadáte telefonní číslo příjemce platby, zadáte částku a potvrdíte platbu. Peníze příjemci tak odešlete okamžitě, aniž byste k tomu potřebovali další údaje.

Důvodem pro zavedení této nové metody platby je snaha zjednodušit transakce, jakožto předcházet omylům při převodech. Nejvíce chyb je právě při ručním přepisu údajů. V důsledku toho se pak peníze přepošlou na jiný účet, než bylo zamýšleno.

Proces pod kontrolou České národní banky

Celý proces bude pod kontrolou registru České národní banky. Registr stvrdí, zda je číslo propojené s účtem, poté odešle peníze. Banka se po zadání platby s daným registrem spojí. Na základě telefonního čísla získá jeho bankovní spojení, na které platbu odešle. Pro co nejvyšší bezpečnost se bude při ověření platby vracet jméno a příjmení majitele účtu. Aby nový způsob přinesl požadovaný efekt, bude třeba zapojení co největšího počtu bank.

Aktuálně je projekt v testovací fázi. Do testovací fáze se zapojilo několik bank, konkrétně Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/ceske-banky-zkouseji-novy-typ-plateb-k-prevodu-penez-bude-stacit-jen-telefonni-cislo-1399827

https://www.csas.cz/cs/blog/novinky-inovace/platba-na-telefonni-cislo

Náhledové foto: Pixabay