Peníze

Příspěvek na bydlení je nyní vyšší

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Rok 2020 zvýšil příspěvek na bydlení, a právě této dávce od státu se dnes budeme věnovat. Podívejte se jaká je její výše a jaké jsou podmínky pro její získání. Pojďme tedy společně na to.

K čemu příspěvek slouží

Tento příspěvek na bydlení je určen jednotlivcům nebo domácnostem, které mají problém s náklady na bydlení. Máte tedy nárok, jste-li nájemní nebo vlastník bytu, kde máte trvalý pobyt a náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % vašich příjmů. V Praze jde o 35 % příjmů. Zároveň však ještě musí být rovny či nižší, než jsou normativní náklady, které stanovuje zákon. Jsou-li vyšší než takto stanovená částky, počítá se příspěvek z normativních nákladů.

Příjem a náklady

Za příjem se považuje mzda či příjmy z podnikání. Díle přídavky na děti, rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti. alimenty, důchod nebo nemocenské. Naopak náklady jsou pak součtem nákladů na nájem, na zaplacení energií a případně i pevného paliva, přičemž ceny pevných paliv, které jsou rozhodné pro příspěvek na bydlení jsou stanovené zákonem.

Normativní náklady

Již zmíněné normativní náklady jsou tedy stanovené zákonem a jsou rozdílné pro jednotlivé skupiny obcí dle jejich velikostí. Tyto normativní náklady, které jsou klíčové pro výslednou výši příspěvku na bydlení se v tomto roce zvýšily, proto i příspěvek bude o něco vyšší.  Zahrnují nájemné a ceny služeb a energií v konkrétní oblasti. Výše normativních nákladů je pak rozdílná pro nájemní byty a pro byty ve vašem vlastnictví či v družstevním vlastnictví. A jaká je tedy výše příspěvku na bydlení? Pokud splníte daná kritéria, pak vám stát doplatí rozdíl mezi vašimi náklady na bydlení a zákonem stanovenými normativními náklady, pro vaši obec. Výši normativních nákladů pro rok 2020, která rozhoduje o výši příspěvku na bydlení, pak můžete najít na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *