01_mzdy

Práce na dohodu – daně a pojistné 2021

Pokud pracujete takzvaně na dohodu, pak určitě zbystřete. Přinášíme totiž přehled pravidel, které se váží právě k pracovním poměru na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Čím se řídí tato práce na dohodu v roce 2021?

Dohoda o pracovní činnosti

Na dohodu o pracovní činnosti můžete u jednoho zaměstnavatele pracovat jen v takovém rozsahu, který nepřekročí v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Tento průměr se počítá za celou dobu vašeho působení u zaměstnavatele, vždy však maximálně za dobu 52 týdnů.
Pojistné: Pojistné – tedy platby na sociální a zdravotní pojištění – platíte u dohody o pracovní činnosti, pokud váš hrubý výdělek dělá 3 500 Kč či více za měsíc. Máte-li více DPČ u více zaměstnavatelů, tento limit se posuzuje u každé dohody zvlášť. Jde-li však o situaci, kdy máte více těchto dohod u jednoho zaměstnavatele, pak se výdělek pro tyto účely sčítá.
Daň z příjmu: U dohody o pracovní činnosti platíte srážkovou daň z příjmu ve výši 15 % u výdělku do 3 500 Kč. Pokud je váš výdělek 3 500 nebo vyšší, pak se vás týká 15% zálohová daň.

Dohoda o provedení práce

Druhou dohodou je dohoda o provedení práce. Tu můžete mít u zaměstnavatele sjednánu jen v rozsahu maximálně 300 hodin za rok. Tento rozsah se posuzuje zvlášť u více zaměstnavatelů, máte-li však více DPP u jednoho zaměstnavatele, pak se rozsah sčítá.
Pojistné: U dohody o provedení práce se zakládá vaše účast na zdravotním a sociálním pojištění, pokud váš hrubý výdělek překročí 10 000 Kč za měsíc. Stejně tak se vás týkají odvody na toto pojištění. Jak bylo výše zmíněno u DPČ. Pokud máte více dohod u jednoho zaměstnavatele, pak se tyto výdělky pro účast na pojištění sčítají. Jde-li však o odlišné zaměstnavatele, pak se posuzují samostatně.
Daň z příjmu: I zde se projeví rozlišování hrubých měsíčních výdělků do a od 10 000 Kč. Jste-li pod tímto limitem, pak platíte srážkovou 15% daň. Vyděláte-li si však více, pak platíte daň z příjmu ve výši 15 % také, avšak zálohově.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *