Daně z příjmu

Povinnosti při vedlejším podnikání

Pokud si přivyděláváte v rámci vedlejší samostatné činnosti, pak se vás týkají povinnosti, které se například OSVČ s hlavní samostatnou činností nebo zaměstnanců netýkají. Jaké to jsou? Zaměříme se zejména na daňové a pojistné povinnosti. Tak pojďme na to!

Co je vedlejší činnost?

Pokud jako OSVČ provozujete samostatnou výdělečnou činnost, může jít o činnost hlavní nebo vedlejší. Právě vedlejší činnost je chápána jako jakýsi doplněk a přivýdělek k jiné, hlavní výdělečné činnosti. Proto se jí týká zvýhodněný režim oproti OSVČ s hlavní výdělečnou samostatnou činností. Typicky půjde o výdělečné činnosti při zaměstnání, v důchodu, při studiích nebo při rodičovské dovolené.

Kdy z vedlejší činnosti neplatíte sociální pojištění

Každý rok je dán určitý limit, jehož dodržení znamená pro OSVČ neodvádějí žádného sociálního pojištění z jejich vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Pro tento rok, rok 2021, platí limit 85 058 Kč za rok.

Když sociální pojištění platíte

Pokud se však do tohoto limitu nevejdete, pak se vás týká povinnost platit sociální pojištění z této vedlejší samostatné činnosti. Stejně jako u zdravotního pojištění i to sociální se počítá z vyměřovacího základu, který představuje polovina daňového základu. U zdravotního pojištění je to pak 13,5 %, u sociálního 29,2 % z vyměřovacího základu. Zde je však výhoda pro osoby s vedlejší činností. U lidí s hlavní samostatnou činností se v případě nižšího než minimální vyměřovacího základu, platí pojistné z stanoveného minimálního základu. U osob s vedlejší činností se však platí pojistné ze skutečného základu.

Daňové přiznání

Pokud jste zaměstnanec, který si přivydělává jako OSVČ, musíte také podávat daňové přiznání, jako OSVČ, jejichž podnikání je jejich hlavní činností. Do daňového přiznání pak musíte uvést příjmy jak ze zaměstnání, tak z oné samostatné výdělečné činnosti. Při odevzdávání přehledu o příjmech a výdajích na OSSZ však uvádíte jen hodnoty z vašeho podnikání.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *