Poplatek za reklamní letáky: Pohroma nejen pro seniory

schránka

Budeme platit za reklamní letáky? Zavře to cestu seniorům k nákupům v akci? Budou letáky dražší a zaplatíme za to všichni? To vše je ve hře. Proč?

Kdo je pošle do světa, ať zaplatí za jejich likvidaci. Ministerstvo životního prostředí hodlá uplatnit zásadu, že kdo pošle letáky do světa, bude platit za jejich likvidaci. Což vzbudilo nemalé pozdvižení. Odpůrci argumentují tím, že to ohrozí nejen seniory, ale zaplatíme za to všichni.

Novela zákona o obalech

Návrh novely zákona o obalech obsahuje povinnost platby za likvidaci reklamních letáků, jako se obdobně dnes platí za obaly všeho druhu. Ministerstvo životního prostředí obdrželo otevřený dopis, ve kterém se odpůrci k tomu staví velmi negativně.

Kromě České distribuční dopis podepsali také zástupci organizací zastupující dotčené podnikatele, tj. Asociace malých a středních podniků a živnostníků v ČR, dále Asociace českého tradičního obchodu za obchodníky, Svaz polygrafických podnikatelů za tiskaře, jakožto Sdružení komunálních služeb, Česká asociace odpadového hospodářství a Spolek veřejně prospěšných služeb za firmy z oboru odpadových služeb. Rovněž i zástupci organizací, které chrání zájmy starších osob a lidí se zdravotním postižením, konkrétně se jedná o Radu seniorů ČR a Asociaci zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR.

Nejde jen o seniory

Manažer komunikace České distribuční Jaromír Staněk označil zahrnutí letáků do obalového zákona za „legislativní nesmysl“. Podle něj leták zkrátka není obal. Ministerstvo životního prostředí na to reaguje argumentem, že modré kontejnery, ve kterých ročně skončí desítky tun letáků, jsou sběrnou sítí právě pro odpady z obalů, které tvoří až 14 % jejich obsahu.

I když více než polovina seniorských domácností v ČR nemá přístup k výpočetní technice, je tak pro ně tištěný leták jediným zdrojem informací o aktuálních nabídkách, tak přesto se to nedotkne jen seniorů. Případné omezení letáků by se dotklo řady tiskáren, jejichž produkci z velké většiny tvoří tisk reklamních letáků. Poplatkem způsobené navýšení nákladů bude mít vliv na negativní rozhodování zadavatelů těchto zakázek. Pro menší i některé střední tiskárny tak může jít o existenční záležitost, jak uvedl prezident Svazu polygrafických podnikatelů Zdeněk Sobota.

Jak to má fungovat v reálu a na kolik to vyjde

V podstatě se nejedná o žádnou novinku. Tomu, co chce ministerstvo pro letáky zavést, se říká rozšířená odpovědnost výrobce. Například na účtence z elektra si můžete všimnout, jak vám výrobce přeúčtoval poplatek za likvidaci. U obalu je to obdobné. Ten, kdo uvede obal na trh, má povinnost zajistit sběr a recyklaci. Nebo někomu za to zaplatit. Platí se autorizované obalové společnosti, kterou je u nás akciovka EKO-KOM.

Výše poplatku se zatím neví. EKO-KOM si za papírové obaly včetně lepenky účtuje přibližně 5 tisíc korun bez DPH za tunu. Poplatek za sešitový leták odhaduje do budoucna ministr životního prostředí za 25 haléřů.

Zdroj: https://www.finmag.cz/finance/457981-za-reklamni-letaky-se-bude-platit-znici-to-seniory-a-tiskarny

https://www.kupi.cz/magazin/clanek/27249-novy-zakon-letaky

Náhledové foto: Pixabay