Polský náměstek ministra zahraničí: Putin je válečný zločinec, nikoli konzervativec

Putin

Polský náměstek ministra zahraničí, Arkadiusz Mularczyk, varuje před iluzí, že Vladimir Putin je konzervativní vůdce. Podle něj jde o válečného zločince, jehož ambicí je obnovit ruské impérium.

Putinova politika je nebezpečná pro celý svět

Náměstek polského ministra zahraničí, Arkadiusz Mularczyk, nedávno vysvětlil ve svém rozhovoru pro britský deník Daily Telegraph, že Rusko pod vedením Vladimira Putina není konzervativním režimem. Naopak, tvrdí, že Putinova politika je spíše nebezpečným „politickým divadlem,“ zaměřeným na obnovení ruského impéria.

Západ, zejména někteří američtí komentátoři, můžou mít sklony chápat Rusko jako konzervativní zemi. Mularczyk však nyní připomněl skutečnost, že Putinovo úsilí o expanzi bylo jasně viditelné na Ukrajině, v Gruzii a v Čečensku. Putinovo působení v těchto regionech bylo doprovázeno násilím a konflikty, což jasně označuje za válečné zločiny.

Rozdílné hodnocení Putina v rámci Evropy

Mularczyk dále upozorňuje na rozdílné pohledy na Putina i v rámci Evropy. Zatímco Polsko a Maďarsko se obě odvolávají na konzervatismus, Polsko nedělá kompromisy, pokud jde o podporu Ukrajiny.

Naopak, maďarský premiér Viktor Orbán vyjádřil obavy, že současná situace by mohla vyústit ve třetí světovou válku. „Měli bychom se s Rusy domluvit na nové bezpečnostní architektuře, abychom zajistili bezpečnost a svrchovanost Ukrajiny, ale nikoli členství v NATO,“ řekl Orbán v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem.

Arkadiusz Mularczyk však připomněl, že to byl právě Putin, kdo zahájil brutální a nezákonnou válku na Ukrajině.

Putinova Dlouhodobá Strategie

Podle Mularczyka je klíčové pochopit Putinovu dlouhodobou strategii. Válku na Ukrajině nepovažuje za izolovaný konflikt, ale za součást většího plánu. Dokonce i kdyby tato válka byla ukončena nebo zmrazena, Putin pravděpodobně čeká na příhodnou chvíli pro nový útok. To ukazuje na jeho odhodlání a nebezpečnost pro celý region.

„Ukrajina je pro Rusko velmi důležité území. V této souvislosti musíme pochopit, že tato válka je velmi důležitá pro mír v Evropě,“ řekl Mularczyk. Upozornil právě na fakt, že pokud se Putinovi podaří zvítězit, otevře mu to možnost zaútočit na další země, například na Pobaltí a Polsko.

Zdroje info: https://twitter.com/TuckerCarlson/status/1696643892253466712, https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/wiceszef-msz-mularczyk-w-daily-telegraph-putin-jest-zbrodniarzem-wojennym-a-nie-konserwatysta,752517.html, https://www.youtube.com/watch?v=IWvUP4d2HaY

Náhledové  foto: Pixabay