Pohled učitele: Dotované mléko si může Madeta nechat, děti o něj většinou nestojí

Mléko

Stát osekal dotace různým společnostem včetně těch největších typu Agrofertu nebo Madety. Velké firmy už se pomalu začínají ozývat a samozřejmě hrozí státu, že omezí své bohulibé aktivity. Třeba taková Madeta se vyjádřila v tom smyslu, že zruší dotované mléko do škol. Žádná velká škoda to nejspíše nebude, ač si očividně vedení jihočeského podniku myslí něco jiného. Stačí se podívat do škol, kde se mléko distribuuje. Já sám ostatně mohu ze své praxe mohu potvrdit, že se svět určitě nezboří.

Mléko ocení jen některé děti

Samozřejmě. Vždyť mléko je pro spousty dětí jakousi samozřejmostí. Dají si ho doma, kdy budou chtít. Mnohé mléko ani nemusí a doma ani ve škole ho nepijí. Počítat je třeba s tím, že automaty na mléko navštěvuje pouze menší procento dětí. Často navíc nakupují slazené nápoje, jež dotovány nejsou.  

Kelímky s rozlitým mlékem jsou všude

Jasný důsledek menšího zájmu dětí o mléko. Některé si ho sice vyberou, nicméně pak s ním třeba mrští o zem před školou. K čemu pak takovéto dotace jsou? Nepochybně pouze k plošnému plýtvání finančními prostředky.

Drahé školní programy

Mnohé školní programy jsou poměrně drahé. Ano, děti dostanou z jednoho automatu dotované mléko. Ve druhém jsou ale produkty, které se vyznačují až nekřesťanskou cenou. Firmy, jež takovéto produkty dodávají, neskutečně vydělávají. Na kom? No přece na dětech, naší budoucnosti.

Nahradí ji někdo jiný

Škrtnutí 230 milionů korun podle ministra zemědělství Nekuly Madetu bezesporu nepoloží. Stane se pouze to, že ji nahradí v rámci školního programu někdo jiný. Dodavatelů mléka do škol může být pochopitelně více. Vyhrožování ukončením tohoto programu je pochopitelně liché.

Zdroje info: Autor, https://www.forum24.cz/jakoze-dobrovolne-ministr-jurecka-se-divi-sefovi-madety-ktery-hrozi-vlade-kvuli-dotacim

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.