Pohled do historie peněz

Peníze jsou v životě člověka až na prvním místě, a to již několik desítek či stovek let. Na tento fakt je třeba upozornit a určitě není od věci podívat se i do minulosti, jak to vlastně bylo s historií finančních prostředků. Měna a peníze se používaly především jako prostředek směny a také uchovatel určité hodnoty. Ačkoli výměna zboží anebo ocenění určitých předmětů probíhaly za pomocí konkrétních peněz. Jak to tedy s vývojem finančních prostředků vlastně bylo, se pokusíme nastínit v následujících odstavcích.

Postupný vývoj peněz

Peníze měly v historii nejrůznější podobu. Začít bychom měli komoditními finančními prostředky. Jednalo se tedy zejména o plátno, sůl, dobytek, železo anebo mnohé jiné komodity, které měly vcelku vysokou hodnotu, a šlo jimi řešit směnu. Dnes se takovéto směně říká barterový obchod. Vyměňuje se prakticky jedna věc za druhou. Postupem času se objevily peníze v podobě mincí a následně papírové peníze. Díky penězům bylo možné uchovat hodnotu a pořídit si věci nezávisle na čase. Moderní formou peněz jsou bankovní peníze, které mají i fiktivní fyzickou podobu.

Poptávka po penězích a motivy jejich držení

Poptávka po penězích je poměrně různorodá a potřebují je prakticky všechny jednotky lidské společnosti. Jedná se samozřejmě o jedince, ale i o rodiny a také podniky či vládu konkrétní země. Peníze chce mít logicky každý člověk, a to zejména proto, že si za ně může cokoli pořídit a zajistit si tak vlastní blahobyt a pohodový život svých blízkých.

Funkce peněz

Funkce peněz jsou celkem tři a všechny vychází z jejich původní podstaty. Shrneme je přehledně ve třech odrážkách.

–          prostředek směny – peníze zprostředkovávají nákup a prodej

–          zúčtovací jednotka – vyjadřují ceny směňovaného zboží

–          uchovatel hodnoty – forma majetku

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *