Podle premiéra Fialy jde odborovým vůdcům o vlastní politické ambice. Kuchařky ve školních jídelnách přitom berou minimální mzdu

Petr Fiala

Je až neuvěřitelné, jak se premiér Petr Fiala vyhranil vůči stávce učitelů, která probíhá právě dnes. Nejprve vyjadřoval na sociálních sítích svůj údiv a v předvečer stávky fakticky začal útočit na odborové vůdce. Ti se samozřejmě chystají svolat protestní akce a logicky byli také u zrodu oné stávky. Předseda vlády se vyjádřil v tom smyslu, že kvalita výuky nijak neutrpí a také se nebude snižovat počet nepedagogických míst. S tímto názorem si dovolím nesouhlasit a rozhodně bych přidal také fakt, že se mají snižovat platy nepedagogických pracovníků, které jsou už tak tristní a fakticky na hranici minimální mzdy.

Státní rozpočet ušetří 100 miliard, ale kuchařky a uklízečky budou žít v bídě

Petr Fiala se pochopitelně holedbá tím, že státní rozpočet příští rok ušetří skoro 100 miliard korun a deficit klesne pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Skvělá zpráva, nemyslíte? Vzhledem k tomu, že nástupní plat kuchařek ve školní jídelně se pochybuje kolem minimální mzdy, tedy 17 300 korun hrubého. To je pochopitelně naprosto tristní a zavržení hodné.

Stávce je podle premiéra těžké porozumět

Co je na tom tak složitého? Když uklízečka ve škole nebo kuchařka pracuje za takřka minimální mzdu a peníze se jí mají ještě snížit, prostě za takovéto peníze pracovat nechce. Proč se platy těchto zaměstnanců nějakým způsobem nedorovnají? Vždyť za tyto peníze jen otročí. Možná by si pan premiér mohl zkusit jít jeden den vařit právě do školní jídelny s vidinou toho, že plat, který pak dorazí, nebude sahat ani na 20 000 korun! Pak by třeba lépe porozuměl.

Zrušení dělení hodin výuku degraduje

O tomto faktu bych také nepochyboval. Jestliže se zruší na středních školách třeba laboratorní práce nebo různé odborné semináře, které se běžně učí v mnohem menším počtu studentů, zrovna dvakrát to kvalitě výuky neprospěje. To samé platí také o výuce cizích jazyků. Jestli se nějakým způsobem zviditelní nebo obohatí odboroví vůdci, se neodvažuji tvrdit, s faktem, že je ale stávka nedůvěryhodná, nesouhlasím. Situace se nějak musí změnit, stávkou možná ne, ale moc jiných legitimních prostředků neexistuje.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/stavka-premier-fiala-odbory-skolstvi-ods-ucitele.A231126_161737_domaci_ikro, https://www.mpsv.cz/minimalni-mzda,https://www.jidelny.cz/show.aspx?id=3275

Premiér Petr Fiala: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.