Počasí opět hrozí omezením výroby aut u nás

povodeň

V důsledku nedávných katastrofických povodní ve Slovinsku byla poškozena značná část infrastruktury a průmyslové kapacita země. Jednou z firem, které musely zastavit výrobu, byl producent motorových součástek pro koncern Volkswagen. Koncern zatím stačí výpadek vykrývat, riziko nutnosti omezení výroby (i v českých provozech) však stále trvá. S probíhající změnou klimatu budou stále extrémnější projevy počasí více a více ovlivňovat průmysl na celém světě.

Změny klimatu a automobilový průmysl

Změna klimatu ovlivňuje dnes automobilový průmysl přímým i nepřímým způsobem. Ty přímé dopady se týkají typicky změn poptávky po konkrétních typech vozidel nebo potřeby adaptace vozidel na nové klimatické podmínky či vlivu extrémního počasí na výrobu a distribuci výrobních dílů (tak jako v případě povodní ve Slovinsku) i zkompletovaných vozidel.

oheň

Foto: Pixabay

Nepřímé dopady klimatických změn se týkají například změn legislativy, regulací a norem, které omezují emise skleníkových plynů a podporují přechod k nízkoemisním a nulovým technologiím. Tyto změny však vyžadují inovace, investice a restrukturalizaci automobilového průmyslu, což trvá dlouhou dobu.

Nedostatek čipů přetrvává

Spolu se stále častějšími problémy způsobeným extrémními projevy počasí však přetrvávají i další problematické fenomény. V současnosti jde především o přetrvávající nedostatek čipů. V tomto případě jde o přetrvávající důsledek covidové pandemie a promítá se do něj také nárůst politického napětí mezi Čínou a Spojenými státy.

Katastrofy se nevyhýbají ani Česku

Nejde vždy jen o dopady problémů vzniklých v zahraničí. Naposledy jej negativně ovlivnil (byť k omezení výroby dojít nemuselo) požár továrny v Žebráku. Právě častější požáry nebo povodně jsou v případě Česka nejběžnějšími problémy, se kterými se bude muset celý sektor automotive potýkat.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/prirodni-zivly-znovu-potrapily-automobilky-slovinske-povodne-omezily-skode-dodavky-dilu-1410268

https://www.just-auto.com/features/cop26-climate-change-and-the-automotive-sector-1/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.