Platba kartou online: Jaká jsou hlavní úskalí

Platba kartou online

Platba platební kartou online je dnes zcela běžnou záležitostí a rozhodně nemusí být nebezpečná. Určitá úskalí ale existují a je zapotřebí si na ně dát velmi dobrý pozor. Jestliže tak neučiníte, můžete přijít o hotovost, kterou si mnohdy na účtu velmi pracně schraňujete. My se podíváme na bezpečnost placení prostřednictvím platební karty online na internetu a zaměříme se i na virtuální kartu.

Několik slov, jak platit kartou online

Platit kartou na internetu online není nijak výrazně složité. Stačí mít pouze některou z platebních karet, jimiž jsou například Maestro, Visa Electron anebo MasterCard. V podstatě by měly fungovat veškeré platební karty, které jsou vydávány tuzemskými bankovními domy. V internetbankingu si ale rozhodně ověřte, zdali je má karta povolené platby online. Primárně totiž většina karet tuto funkci aktivovanou nemá. Určitě není zároveň od věci zkontrolovat i limity vztahující se k online platbám.

Nač si dát pozor při platbě online

V první řadě je třeba říct, že kartu můžete v případě, že neřešíte tento způsob platby, klidně pro tento účel deaktivovat. Budete tak mít jistotu, že ji nikdo nezneužije. Vhodné je znát jak kód CVV, tak i CVC. Může ho totiž znát každý a zaplatit tak online. Jinak se vyplatí dávat na kartu pozor, aby vám ji nikdo nevzal a údaje tímto způsobem nezneužil.

Virtuální karta jako zajímavá možnost

Zajímavou volbou je bezesporu i takzvaná virtuální karta, která je vystavená pouze a jedině pro účel online plateb. Standardně s ní v každém případě nemáte šanci zaplatit anebo vybrat peníze v bankomatu. Mnohé obchody nabízejí pohodlné placení za pomocí virtuální kreditní karty. Vše je maximálně pohodlné a celá transakce proběhne zcela totožně, jako byste platili se standardní fyzickou platební kartou. Jedná se ale skutečně o jakousi alternativu a ne plnohodnotnou kartu.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.