Pepco otáčí a mění strategii, chce se vydat jinou cestou

pepco

Diskontní společnost Pepco mění svou strategii. Chce se více soustředit na ziskovost než na kvantitu. Podle nedávného vyjádření společnosti vyšlo najevo, že v příštím roce hodlá otevřít pouze 400 nových prodejen. V porovnání s letošním rokem se jedná o více než třetinový pokles. Firma letos otevřela do konce září rekordních 668 nových poboček. Možným důvodem jsou problémy na trhu ve střední a východní Evropě. Nejvíce poboček má Pepco:

  • Polsko – 1 252
  • Rumunsko – 446
  • Česko – 287
  • Maďarsko – 247

Na vině opět inflace

Co stojí za úbytkem zájmu o nakupování v Pepcu? Může za to „překvapivě“ inflace. V posledních měsících se začínají lidé opět osmělovat a navštěvovat častěji obchody. Nejvíce se zapojují Češi a Poláci. Situace bude lepší, jakmile se zvýší reálné mzdy. Velkou výhodou pro firmu je, že má některé své pobočky v Česku v retail parcích. Tyto lokality jsou mezi obyvateli velmi oblíbené. Nejen, že zde najdou spoustu výhodných akcí, ale také rychle nakoupí.

Nová strategie

Podle odhadů očekává firma zisk ve výši 750 milionů eur. Polepšila by si tak oproti loňskému roku zhruba o 19 milionů eur. I tak by tato výše nebyla uspokojivá. Kromě slabých tržeb zužovalo firmu také nižší hrubé marže, zvyšující se náklady spojené s investicí do nových poboček a uzavření poboček v některých částech východní Evropy.

Vedení Pepca předpokládalo, že během pandemie bude odběr vysoký, i právě kvůli diskontním cenám. Mezi hlavní zákazníky patří mladé maminky s dětmi. Zisk firmy během pandemie i na jejím konci byl nižší než před jejím vypuknutí.

Historie společnosti

První stopy vedou k roku 1999, kdy její první pobočky byly otevřeny v Polsku jako součást řetězce Brown & Jackson. Po příchodu jihoafrické investiční a holdingové společnosti Pepkor na polský trh v roce 2004 změnila název na současný „Pepco“. V Česku a na Slovensku vtrhlo Pepco v roce 2013. Letos tak slaví jubilejních deset let na našich území. Celkem společnost funguje v devatenácti zemí Evropy. Součástí Pepca jsou také obchody Dealz a Poundland, které působí v Polsku a Irsku.

V čele společnosti stojí výkonný ředitel Andy Bound a ředitel Neil Galloway. Pepco Group je součástí jihoafrického holdingu Steinhoff International. Diskontní řetězec je tak jednou z nejsilnějších polských firem se sídlem v Poznani. Po Evropě zaměstnává okolo 25 tisíc zaměstnanců.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/rozporuplny-rok-pro-pepco-po-raketove-expanzi-zvolni-tempo-otevirani-novych-prodejen-1411178https://www.marketscreener.com/quote/stock/PEPCO-GROUP-N-V-124599014/news/European-discounter-Pepco-to-slow-store-openings-45088409/

Náhledové foto: Profimedia.cz