Papež odsoudil válku v Gaze a vyzval k míru a solidaritě

Papež František ve svém vánočním poselství vyjádřil soucit s civilisty postiženými válkou v Gaze a vyzval k jejímu ukončení. Také odsoudil útok Hamásu na Izrael a požádal o propuštění rukojmích. Papež také kritizoval obchod se zbraněmi a vyzýval k dialogu a řešení konfliktů ve světě.

Válka ničí životy

Papež František pronesl své poselství Městu a světu (Urbi et Orbi) z balkonu baziliky svatého Petra v pondělí 25. prosince. Před tisíci lidmi na náměstí pod ním papež mluvil o utrpení lidí ve válkách, zejména v Gaze, kde izraelské nálety zabily nejméně 78 lidí v jedné z nejsmrtonosnějších nocí jedenáct týdnů trvajícího boje Izraele s Hamásem v obléhané enklávě.

„Kolik nevinných je v našem světě zabíjeno! V lůně matek, na odyseách podnikaných v zoufalství a při hledání naděje, v životech všech těch malých dětí, jejichž dětství bylo zničeno válkou. Jsou to malí Ježíšové dneška,“ řekl papež.

Papež také odsoudil “ohavný” útok Hamásu na Izrael ze 7. října, kdy ozbrojenci zajali asi 250 lidí. Vyzval i k propuštění rukojmích a k ukončení vojenských operací s jejich „děsivou sklizní nevinných civilních obětí“. Papež také upozornil na humanitární krizi v Gaze, kde podle OSN 2,3 milionu lidí čelí hladu.

Výzva k míru a dialogu

Papež také věří, že jedinou odpovědí na dlouhotrvající konflikt je řešení v podobě dvou států. Dále vyzval k „vytrvalému dialogu mezi oběma stranami, který by se opíral o silnou politickou vůli a podporu mezinárodního společenství“.

Papež také vyzval k ukončení konfliktů, ať už politických, sociálních či vojenských, na místech jako Ukrajina, Sýrie, Jemen, Libanon, Arménie a Ázerbájdžán a obhajoval práva migrantů po celém světě.

Kritika obchodu se zbraněmi

Papež František věnoval celý odstavec svého poselství obchodu se zbraněmi, který podle něj brání míru a způsobuje smrt a utrpení. Kritizoval nenasytnost po bohatství a moci, která vede k výrobě, prodeji a obchodu se zbraněmi. Papež vyzval k většímu vyšetřování obchodu se zbraněmi, aby vyšly najevo zájmy a zisky, které hýbou “loutkami války”.

Zdroje info:X, https://cnn.iprima.cz/papez-frantisek-ve-vanocnim-poselstvi-pripomnel-lidske-utrpeni-a-vyzval-ke-svornosti-53963, https://www.reuters.com/world/christmas-day-message-pope-decries-gazas-appalling-harvest-civilian-deaths-2023-12-25/

Náhledové foto: Pixabay