Paliva za 45 korun za litr? Ficova vláda nyní lobuje u EU za prodloužení výjimky

Fico

Užíváte si levného benzinu a nafty? Jasně, ceny pohybující se kolem 37 korun za litr jsou nyní optimální. Jenže tomu tak bohužel nemusí být věčně. Stačí se pouze podívat, na čem vlastně tato stávající výhodná cenová hladina závisí. Ano, platíme relativně málo díky tomu, že má Slovensko vyjednanou u Evropské unie výjimku, díky které může dovážet paliva z ruské ropy. Těmi je jak český, tak i slovenský trh poměrně hojně zásobován. Má to všechno ale háček. Výjimka platí pouze do 5. prosince, tedy do příštího úterý. O dalším vývoji cen se rozhoduje právě nyní. Ficův kabinet se tedy bude muset hodně snažit.

Pouze částečné odstřižení od ruské ropy

Slovensko ruskou ropu odebírá stále v solidním množství. Slovnaft ještě v loňském roce odebíral 95 % ruské ropy. Do konce letošního roku dokázal tento slovenský podnik snížit příjem ruské ropy na 65 %. Většinově je ale neustále na palivech od ruského medvěda závislý. Jestliže nezíská výjimku u Evropské unie, můžeme si být jistí tím, že do České republiky nebude moci svá paliva exportovat.

Přechodný nedostatek paliv u nás?

Teoreticky by k němu dojít mohlo. Obchodníci samozřejmě s tím, že by výjimka mohla přestat platit, počítají. Došlo by k nákupu paliv z Německa by ale nebyl levnou záležitostí. Musely by se přidat vagóny do vlakových souprav a cena elektřiny by také při dopravě nebyla nejnižší. Tím pádem by všechno zaplatil logicky koncový zákazník. Ceny by se v takovémto případě mohly vyšplhat až někam k 45 korunám za litr paliva. To už vám na plné nádrži udělá solidní částku.  

Na ruské ropě jsme bohužel stále závislí

Nemá smysl si vůbec nic nalhávat. Letos dovážíme nejvíce ropných produktů od roku 2010. Závislost na ruské ropě je enormní, což pro nás zrovna dvakrát výhodné není. Data Českého statistického úřadu hovoří jasně. V prvních třech čtvrtletích Česká republika importovala 3,48 milionu tun ruské ropy a produktů z ní. Do konce září se dovezlo o 750 000 tun ropy víc než v roce 2019. Ropný dovoz místo snižování v podstatě zvyšujeme. 

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nafta-i-benzin-opet-pres-40-kc-vyjimka-u-ruske-ropy-brzy-skonci-40452230, https://archiv.hn.cz/c1-67268560-nafta-ze-slovnaftu-vyrobena-z-ruske-ropy-uz-za-dva-tydny-nemusi-proudit-do-ceska-co-vlastne-na-trhu-hrozi

Robert Fico: Náhledové foto autor MGlen https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slovak_Prime_Minister_Robert_Fico_during_the_press_conference.jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.