Orbánovy brýle jsou spíše klapky na očích: Myslí jen na sebe samotného

Viktor Orbán

Postoj Maďarska vůči válce na Ukrajině je přinejmenším pozoruhodný. Viktor Orbán se hlavně snaží tvářit jako největší vlastenec a ten, který myslí především na své lidi. Na konflikt nahlíží svou vlastní optikou. On sám ostatně hovořil o tom, že se na všechno dívá svými vlastními brýlemi, nikoli optikou někoho jiného. Na Rusko nechce být pes, o čemž ostatně také jasné hovoří jeho přístup k sankcím vůči agresorovi.   

Přerušení ekonomických vazeb na Rusko není v maďarském zájmu

Nepochybně. Maďarská optika je jejich vlastní, nikoli optika jiných zemí. Vojensky Maďarsko Ukrajinu nepodporuje a pro mnohé sankce také nezvedalo ruku zrovna dvakrát ochotně. Důvody jsou jasné. Orbán vidí protiruské sankce jako hlavní motor expresně rostoucích cen energií. Mluvil o tom, že kdyby se sankce zrušily, ceny energií by byly mnohem nižší, klesla by i inflace a v neposlední řadě by se zvýšil růst ekonomiky na 5 %. Nyní stagnuje na 1,5 %.

Myslí hlavně na sebe

O tom nejspíše není pochyb. V diskusích pod články se často objevuje, že jde o premiéra, kterému nejsou lhostejní jeho lidé. Ti se zrovna dvakrát dobře nemají a o nějakém vzrůstu životní úrovně Maďarů lze hovořit jen velmi těžko. Spíše naopak. Stačí si vzpomenout na Orbánovo zastropování cen pohonných hmot, které dopadlo tak, jak dopadlo. Samotný Orbán se ale určitě špatně nemá. Tak trochu připomíná jednoho pána u nás, který vlastní také velký byznys, jenž vlastně vůbec není jeho.

Konec války mohou obstarat jen Američani

Podle Orbána nepochybně. V momentu, kdy přestanou dodávat na Ukrajinu zbraně. Americká podpora je pro Ukrajinu klíčová. Až si to Američani budou přát, konflikt skončí. Maďarská vláda na jednu stranu chce podporu celistvosti Ukrajiny a neohrožování bezpečnosti Ruskem, nicméně na stranu druhou by zase ráda energie z Ruska. Obojí mít ale nelze, o tom není pochyb. Dívat se ale na trpící ukrajinské obyvatele a chtít nižší cenu energie je minimálně nemorální.     

Zdroje info: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-orban-ukrajina-muze-bojovat-jen-dokud-ji-podporuji-usa-40418482

https://www.novinky.cz/tag/viktor-orban-20527

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/madarsko-orban-valka-rusko-ukrajina-sankce-opozice_2212272010_afo

Viktor Orbán: Autor European People’s Party: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Viktor_Orbán_(13582196114).jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.