Novinky pro podnikatele u daní za rok 2018

Stavebko

Se začátkem roku se také neodvratně blíží povinnosti s přiznáním daně z příjmů fyzických osob. Pro podnikatele nový rok přinesl novinky, které se jich již při tomto přiznání mohou týkat. Jaké jsou? A budou pro podnikající osoby výhodné? Nesou s sebou klady i zápory, pojďme se na ně podívat.

Novinky pro podnikatele

Zákon o dani z příjmů fyzických se novelizoval a s sebou přináší i změny. Nejvýraznější je určitě změna ve výdajových paušálech. Zákon nastavuje nižší stropy. Pro rok 2017 tak budete moci použít o polovinu nižší výdajové paušály. Novela má však i výhodné stránky. Například se vrací možnost slevy na dítě a manžela bez příjmů. Do této novely byly výdajové paušály 40, 60 nebo 80 %. Samozřejmě záviseli na činnosti, kterou jste provozovali.  Paušály využívá mnoho lidí i z důvodu, že pokud jsou jejich skutečné výdaje nižší, použití paušálů ušetří na povinném pojistném. Zákon stanovuje, že hranice pro použití paušálů je nyní 1 000 000 Kč za rok. Což je snížení o polovinu.

Odečítání slev

Novinkou však je návrat slev na děti a manželku nebo manžela. V minulém roce jste nemohli uplatnit slevu na manželku (24 840 Kč), která má vlastní příjmy do 68 000 Kč a slevu na děti, pokud byl součet základů (s výdaji stanovenými paušálem) vyšší než polovina celkového daňového základu. Nově můžete za rok 2017 uplatnit tyto slevy. Týká se vás však hranice milionu korun ročních příjmů pro nárok na slevy. Ty činí 13 404 na první a 19 404 Kč dítě (třetí a každé další 24 204 Kč). Odečítat je lze jen u jednoho z rodičů, musíte tedy vyhodnotit, pro kterého z manželského páru je odečtení slev na dani výhodnější.

Letos si lze ještě vybrat nižší daň

Tento rok bude taky posledním, kdy si budete moci vybrat, jak chcete minulý rok 2017 danit. U zákona je totiž přechodné ustanovení. Lidé si mohou vybrat, která úprava je pro ně osobně výhodnější. Je jen na vás, zda zvolíte úpravu, podle které jste danili za rok 2016 nebo si vybere tu tuto, zde popisovanou, novou. Následující rok, tedy v daních za rok 2018, budete moci uplatnit již paušál na výdaje v maximální výši milionu korun. Ti živnostníci, kteří budou již letos chtít využít slev na manželku a ratolesti, budou muset tento limit dodržet již nyní.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.