Nová vlna podvodů: falešné telefonáty informují o přeplatku na dani

kyberkriminalita

„Šmejdi“ přišli na další způsob, jehož prostřednictvím se snaží obírat o peníze ty nejzranitelnější. Tentokrát se jejich telefonáty nebo textové zprávy zaštiťují jménem Ministerstva financí.

Podvodníci útočí

V Česku řádí opět prevíti, kteří se tentokrát nestydí vydávat za úředníky Ministerstva financí. Hlasový automat, v němž se ozve „Ministerstvo financí“ okrádá lidi o cenné osobní a samozřejmě i platební údaje. Důvěřiví lidé telefonátu či SMS často uvěří. Ve zprávě je často uvedený zcela jednoduchý text ve formě „Máte předschválené vrácení poplatku zde“. Lidé se po odkliknutí na ocitnou na falešných stránkách, na kterých nechybí prázdná políčka čekající na vyplnění osobních údajů.

Falešné weby Ministerstva financí jsou dobře udělané, od těch původních se liší jen v koncovce adresy. Původní znění správné webové stránky je adisspr.mfcr.cz, u té falešné je na konci. –cz.eu. Celá adresa by vypadala asi takto adisspr.mfcr.cz.eu. Stačí chvíle nepozornosti a neštěstí je na světě.

kyberkriminalita

Foto: Pixabay

Opatrnosti není nikdy dost  

Policie varuje, aby lidé na tyto sms zprávy nereagovali, stejně tak ani na hovory, které podezřelé. I samotný úřad doporučuje na tyto podvody vůbec nereagovat a mít na paměti, že Ministerstvo financí občany tímto způsobem nebude nikdy vyzývat k zadání citlivých údajů.

Občas ale stačí i selský rozum. Podvod s přeplatkem se objevuje i v době, kdy daňové přiznání nebylo ještě ani podáno. „Kyberšmejdi“ zkrátka vymysleli nový trik, jak se k osobním údajům lidí ještě lépe snadněji dostat.

Zdroje informací: https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/aktuality/2024/ministerstvo-financi-varuje-pred-podvodnymi-telefo-55204

https://cnn.iprima.cz/pozor-na-nove-podvody-volajici-se-vydavaji-za-financni-spravu-a-nabizi-vraceni-preplatku-431534#/103d0701586777a15265c4f97b37dfa2

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.