Nová Sněhurka v čele s latinskoamerickou herečkou pod palbou kritiky

kino

Nová adaptace pohádky o Sněhurce vyvolává rozporuplné názory již rok před plánovanou premiérou. Společnost Disney čelí kritice hlavně za nahrazení tradičních trpaslíků magickými bytostmi různých ras a pohlaví. Zatímco někteří vítají snahu o větší rozmanitost a rovnost v obsazení filmu, jiní tuto změnu vnímají jako politicky korektní krok na úkor tradičních hodnot.

Kouzelné bytosti místo trpaslíků

Kontroverzní rozhodnutí společnosti Disney nahradit tradiční trpaslíky magickými bytostmi v nové adaptaci pohádky o Sněhurce vyvolalo různé názory. Kritiku filmu vyjádřila i bývalá hvězda wrestlingových zápasů Dylan ‚Hornswoggle‘ Postl. Ten upozornil na fakt, že kvůli vyjádření Petera Dinklage, který kritizoval zpodobnění trpaslíků ve filmech, se nyní Disney rozhodl vůbec neobsazovat herce menšího vzrůstu do rolí trpaslíků.

V rozhovoru s Piersem Morganem v pořadu Uncensored, Postl prozradil, že by velmi rád posunul svou kariéru ještě dál. Jeho snem je si zahrát velkofilmech jako je právě Sněhurka.

„Jsou herci, trpasličí herci, kteří mají sen být součástí takové velké filmové adaptace a nyní, kvůli Peterovi a jeho názorům, se jim tento sen bere, kvůli takzvanému ‚pokroku‘,“ vysvětluje Postl.

Prohlásil, že herci z jeho komunity mají už tak dost problémů se získáváním rolí v Hollywoodu.

„To není správné, protože jsou role, které jsou stvořeny právě pro herce s naší postavou. Role, které nám nejsou často nabídnuty. Nemohu získat role jako Harrison Ford nebo George Clooney, protože ty nejsou pro mě.“

Na sociálních sítích se ihned objevily kontroverzní reakce. Někteří diváci se domnívají, že nové trpasličí postavy jsou jen dalším příkladem politické korektnosti, která snižuje význam původního příběhu a mění jeho esenci.

Různorodé názory na Sněhurku

V nové adaptaci Sněhurky není kritizována pouze změna tradičních trpaslíků za různorodé magické bytosti. Dalším bodem kritiky je i samotná role Sněhurky, kterou ztvární hispánská herečka Rachel Zegler. Mezi kritiky nové adaptace pohádky patří i samotný Piers Morgan. Ten se otevřeně postavil proti obsazení latinskoamerické herečky Rachel Zeglerové do role Sněhurky.

Sněhurka byla samozřejmě nazvána Sněhurkou kvůli své bílé pleti. Byli jsme několik let poučováni o kulturní a etnické citlivosti, o významu toho, aby byli Hispánci obsazeni do rolí Hispánců, trans herečky hrály trans postavy a znevýhodněné role měli hrát postižení herci. Ale kde je ta konzistence? V původní pohádce napsali bratři Grimmové, že Sněhurka byla nazvána Sněhurkou právě kvůli své bílé pleti, a tak ji pojmenovala i její matka, “ vysvětluje Piers Morgan v pořadu Uncensored.

Film se zároveň pokusí vykreslit Sněhurku jako „silnější“ postavu, která se chce stát vůdkyní. Jako taková se bude muset obejít bez prince, který by ji zachraňoval.

„Chci jen říct, že už to není rok 1937. Nezachrání ji princ a nebude snít o pravé lásce. Bude snít o tom, že se stane vůdkyní, o které ví, že jí může být, a vůdkyní, o které jí její zesnulý otec řekl, že by jí mohla být, kdyby byla nebojácná, spravedlivá, statečná a pravdivá. Je to prostě opravdu neuvěřitelný příběh pro mladé lidi na celém světě, ve kterém se mohou vidět,“ odpověděla Zegler na otázku, jak bude vypadat tradiční Sněhurka v nové podobě.

Jedná se vůbec o Sněhurku?

Celkově lze říci, že nová adaptace pohádky o Sněhurce vyvolává spíše negativní reakce a stále se diskutuje o tom, zda je toto odchýlení od klasického příběhu správným směrem nebo jen výrazem politické korektnosti. Zároveň nás hned napadne otázka, proč tento film vůbec nese název Sněhurka, když s původní pohádkou nemá prakticky nic společného a zcela mění charakter postav i dějovou linku. 

Zdroj info: Twitter, https://nypost.com/2023/07/25/video-of-snow-whites-rachel-zegler-sparks-controversy-over-films-wokeness/, https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/disney-snehurka-trpaslici-woke.A230718_110121_filmvideo_jgohttps://movieweb.com/dylan-hornswoggle-postl-speaks-out-on-snow-white-remake-axing-dwarf-roles/, https://www.youtube.com/watch?v=VfTRC5CX3pE&t=759s

Náhledové foto: Pixabay