Nezapomeňte na revizi kotle. Je povinná a hrozí pokuty

Dnes si povíme něco o povinné revizi kotlů. Musíte ji totiž provádět. Proč? Zejména z bezpečnostních důvodů, pro vás je však nejdůležitější, že za nedodržení povinnosti revidovat váš kotel, vám hrozí vysoká pokuta. Pojďme se na tyto pravidla podívat zblízka

Koho se povinnost týká?

Obecně lze říci, že každého, kdo vytápí svůj dům kotlem na tuhá paliva. Zejména tedy půjde o kotle na uhlí, dřevo a pelety. Tuto povinnost pak těmto osobám nařizuje zákon o ochraně ovzduší. Ten specifikuje, že revize nemůže být jen tak ledajaká. Musí ji provést kvalifikovaný technik, který posoudí technický stav kotle. Dále zde máme ještě jednu podmínku. Povinnost se totiž týká jen těch kotlů, které mají příkon 10 kW až 300 kW a je připojen k teplovodní soustavě vytápění. Provozovateli je pak vydáno potvrzení o kontrole. To po něm může chtít obecní úřad.

Cena za kontrolu je nyní zastropována

Cena této služby techniků byla v minulosti poměrně drahá a mnoho lidí si ji téměř nemohlo dovolit. Povinnost byla totiž dána každé dva roky. Techniků, kteří jsou pro kontrolu proškoleni je však nedostatek. Často se tak stávalo, že technici cestovali i stovky kilometrů za zájemci a tyto cesty se přirozeně promítly do ceny kontroly. Od roku 2018 však platí nová pravidla. Ministerstvo životního prostředí, pod které problematika spadá, totiž rozhodlo, že kontrola je nutná jednou za tři roky. V roce 2019 pak přišla další novinka – cenový strop.

Kolik maximálně může kontrola stát?

Tento referenční cenový limit, tedy takzvaný strop, který je dán vyhláškou ministerstva, je tedy závazný pro poskytovatele těchto služeb. Ti si tedy musí účtovat za kontrolu kotle maximálně:

  1. 1585 Kč bez DPH za kontrolu spalovacích stacionárních zdrojů bez řídící jednotky (zpravidla jde o starší přístroje),
  2. 1848 bez DPH za kontrolu spalovacích stacionárních zdrojů s řídící jednotkou.

Ještě je nutno dodat, že za nedodržení povinnosti mít zkontrolovaný kotel minimálně jednou za 3 roky, můžete dostat pokutu ve výši až 50 000 Kč.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.