New York byl svědkem unikátní aukce, dražily se artefakty z měsíčních misí NASA

02_moon

Chtěli byste mít doma předmět, který s astronauty programu Apollo cestoval na Měsíc? Pokud ano, začněte litovat, neboť jste pravděpodobně právě propásli jedinečnou příležitost některý takový artefakt vydražit. Celkem 288 předmětů spojených s vesmírným programem Apollo se totiž dražilo v New Yorku. Unikátnosti dražených předmětů ale samozřejmě odpovídaly i jejich ceny.

Je libo raketový motor?

Spektrum dražených předmětů pocházejících ze sbírek 45 sběratelů a organizací (včetně velkého sběratele vesmírných artefaktů Stevea Jurvetsona, člena dozorčích rad firem SpaceX a Tesla) bylo velmi široké a sahalo od raketového motoru po lžičku astronauta Edgara Mitchella z mise Apolla 14, nebo malou americkou vlajku, kterou měl sebou na Měsíci Dave Scott z Apolla 15.

Celková částka, která byla za artefakty jejich novými majiteli vydána, činí 690 tisíc dolarů (asi 16 milionů korun). Např. zmíněná lžička byla vydražena za 25 tisíc dolarů (asi 600 tisíc korun) a vlajka za více než 31 tisíc dolarů necelých 720 tisíc korun). Aukce však měla překvapivého vítěze, nejdražším předmětem aukce se stala pamětní mince, tzv. „Robbins Medallion“, která letěla s astronauty na Měsíc v roce 1972. Mince se vydražila za plných 50,907 dolarů (téměř jeden a čtvrt milionu).

I tak ale dražené předměty v ceně zaostaly za rekordní částkou, kterou při aukci v roce 2015 zaplatil sběratel za hodinky astronauta Davea Scotta z Apolla 15. Jejich hodnota činila 1.6 milionu dolarů (asi 37 milionů korun).

01_moon

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Rozmrzelá NASA

NASA aukci příliš nadšeně nesledovala, neboť některé z předmětů si jejich astronauté brali po návratu ze svých misí domů jako suvenýry bez jejího vědomí. Podobná aukce pak v roce 2011 skončila dokonce u soudu, když se NASA nelíbilo, že dražena je její kamera, která na Měsíci filmovala průběh mise Apollo 14. A to jí do dražby věnoval přímo astronaut Ed Mitchell! Bude tedy zajímavé, zda i současná aukce skončí podobně.

Zajímavé jsou potom i důvody, ze kterých se účastníci aukce účastnili. V naprosté většině případů převažovala touha po vlastnictví jedinečných artefaktů, zmiňovány byly ale i investiční důvody. Lze očekávat, že během dalších deseti let se jejich cena ještě zvýší!

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.